Wiadomości z Rybnika

Jakie są obowiązki higienistki stomatologicznej? Czy warto nią zostać?

  • Dodano: 2022-11-30 13:30

Coraz więcej osób dba o swój uśmiech – używając właściwych produktów do higieny jamy ustnej, umawiając się na wizyty kontrolne czy decydując się na różne zabiegi mające na celu poprawę estetyki uzębienia. Z badania „Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń zdrowotnych” przeprowadzonego przez CBOS wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2021 r. dentystę lub protetyka odwiedziło 42 proc. ankietowanych. Nie ma zatem wątpliwości, że popyt na usługi dentystyczne będzie rósł – a to oznacza z kolei jeszcze większe zapotrzebowanie na higienistki stomatologiczne. Czym dokładnie się zajmują i jakie są obowiązki higienistki stomatologicznej?

Higienistka stomatologiczna: praca w gabinecie

Lepiej zapobiegać niż leczyć – tą zasadą (na szczęście) kieruje się coraz więcej Polaków. Mowa o dbaniu o swoje uzębienie; sporo osób decyduje się na częstsze wizyty kontrolne u stomatologa, wypełnianie starych ubytków czy na zabiegi, które mają poprawić wygląd uzębienia. Jeszcze do niedawna dbanie o stan zębów nie było jednak takie oczywiste, co najlepiej odzwierciedlają wyniki badań. Pracownia Zymetria dla Medicover przeprowadziła na początku 2022 r. ankietę, z której wynikało, że aż 46 proc. Polaków ma braki w uzębieniu o różnej skali i różnym umiejscowieniu.

Pacjentem zajmuje się oczywiście stomatolog, jednak asystuje mu wspomniana wcześniej higienistka stomatologiczna, której pomoc stanowi dla dentysty nieocenione wsparcie. Zakres obowiązków higienistki stomatologicznej jest bowiem dość szeroki – z jednej strony przygotowuje gabinet dentystyczny (w tym sprzęt i narzędzia medyczne) oraz asystuje stomatologowi podczas wykonywania zabiegu, z drugiej – prowadzi zazwyczaj dokumentację medyczną i rejestruje nowych pacjentów. Jest zatem kimś w rodzaju prawej ręki dentysty – i osobą, która dba o to, by zapewnić mu jak najlepsze warunki pracy. Z tego względu kompetentne i odpowiedzialne higienistki stomatologiczne są obecnie mocno poszukiwane na rynku pracy. W dodatku można się spodziewać, że popyt na ich usługi wzrośnie w kolejnych latach jeszcze mocniej – m.in. ze względu na fakt, że coraz więcej osób decyduje się w pełni zadbać o swoje uzębienie.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Osoby, które rozważają karierę w tym zawodzie, muszą najpierw zdobyć odpowiednie kompetencje. Mogą to zrobić np. podczas nauki w szkole policealnej; kierunek Higienistka stomatologiczna jest prowadzony m.in. przez szkołę Żak. Słuchacze zdobywają niezbędną wiedzę na temat specjalistycznych narzędzi, ale też aparatury czy procedury medycznej; ucśzą się prowadzić dokumentację medyczną i wykonywać proste zabiegi profilaktyczno-lecznicze. Dzięki temu absolwenci kierunku są przygotowani do przeprowadzania takich czynności jak fluoryzacja, piaskowanie czy lakowanie – co również wchodzi w zakres obowiązków higienistki stomatologicznej.

Bez wątpienia zawód higienistki stomatologicznej jest jednym z bardziej przyszłościowych zawodów medycznych – niemal połowa Polaków powinna poddać się leczeniu stomatologicznemu. Przybywa też osób, które profilaktycznie zapisują się na wizyty u dentysty. Tym samym w najbliższych latach ani stomatolodzy, ani higienistki stomatologiczne nie będą mogli narzekać na brak pracy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.