Własny destylator to duże udogodnienie dla osób, które cenią alkohol domowej produkcji. Jego obsługa wymaga pewnego doświadczenia, ale bardzo szybko można się tego nauczyć. Ważną kwestią jest także właściwa konserwacja posiadanego sprzętu.
Czy warto inwestować w droższy destylator?
Destylator to urządzenie, które ma służyć przez wiele lat, dlatego bardziej opłaca się kupić aparaturę wyższej jakości – większy wydatek na początku jest jak najbardziej zasadny, ponieważ z takiego destylatora będzie można dłużej korzystać, a wyprodukowany na nim alkohol uzyska znacznie lepsze właściwości.
Spośród dostępnych na rynku urządzeń najbardziej polecane są destylatory miedziane, dostępne między innymi w ofercie https://dobrydestylator.pl/. Miedź to najbardziej odpowiedni materiał na destylator do produkowania domowego alkoholu, bo unika się w ten sposób szkodliwych związków siarki i poprawia walory smakowe trunku. Więcej o właściwościach jednego z wybranych miedzianych destylatorów: https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-76.
Jak często należy myć destylator?
Ogólne przemycie sprzętu czystą wodą, zaleca się robić po każdej zakończonej destylacji alkoholu, a zwłaszcza wtedy, gdy do produkcji trunku używa się ‘brudzących’ surowców, takich jak zaciery zbożowe czy niektóre nastawy owocowe. Kocioł wystarczy starannie przemyć kilka razy czystą wodą i osuszyć. Większe zabrudzenia kotła usuwa się mieszaniną wody z octem, w proporcjach 2:1 - najlepiej tak przygotowaną mieszaninę zagotować w kotle. Zabrudzenia powinny spokojnie ustąpić. Można użyć także zwykłej kostki do zmywarek, wrzucając ją do wody w kotle, a następnie gotując. Po każdym takim myciu kocioł trzeba dokładnie opłukać.
Kolumnę natomiast, wraz z wszystkimi pozostałymi elementami destylatora, po każdym użyciu również przemywamy czystą wodą. Najczęściej wystarczy, żeby czystą wodą przemyć kolumnę od góry, tj. od głowicy destylatora. Wsuwamy do niej wąż, i przez kilkanaście sekund lejemy wodę, która myje wnętrze destylatora, i jako brudna, wpada do kotła.
Co kilka destylacji zaleca się natomiast dokładniejsze mycie sprzętu. Wypełnienie destylatora (są to najczęściej nierdzewne sprężynki pryzmatyczne), należy wysypać z kolumny i dokładnie umyć (wystarczy ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń), a następnie dokładnie wypłukać. Części miedziane destylatora, myjemy natomiast ciepłą wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego i ewentualnie wody utlenionej. Większa zabrudzenia (np. w środku rury kolumny) można też doskonale oczyścić odpowiednio dobraną nierdzewną lub mosiężną szczotką drucianą (wyciorem kominowym).
Agresywniejsze środki czyszczące wolno używać tylko na tych fragmentach destylatora, które nie mają kontaktu z destylatem. Warto pamiętać, że zmiana koloru miedzi jest procesem naturalnym i nie oznacza, że destylator się psuje lub doszło do pogorszenia jego parametrów – ciemniejszy odcień jest efektem utleniania miedzi i nie wpływa na działanie aparatury. Ciemnienie destylatora można spowolnić specjalnym środkiem do pielęgnacji wyrobów miedzianych.