Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Industriada to wydarzenie, które już od ponad 10 lat łączy miłośników historii i kultury w obiektach postindustrialnych. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, ale industrialne serce Śląska zabije ponownie 26 września!
Industriada - program imprezy
Podczas XI edycji organizatorzy zapraszają do 36 obiektów, w tym dwóch zaprzyjaźnionych: Stacji Biblioteka w Rudzie Śląskiej oraz Przystani Marina Gliwice. W programie fani industrialnych zabytków znajdą atrakcje takie jak: wystawy, gry miejskie, happening, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty – wszystko związane z wyjątkowym motywem przewodnim, który dla pasjonatów techniki może być sporym zaskoczeniem.
Tradycyjny rozruch i wielki finał w tym roku się nie odbędą. Wynika to z podjętych przez organizatorów działań, mających zapewnić uczestnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas wydarzenia.
- Nie oznacza to jednak, że na otwarcie i zamknięcie tegorocznej Industriady nie planujemy czegoś specjalnego! - mówią organizatorzy.
Huk, para i kolorowy dym! Tak rozpocznie się XI święto Szlaku Zabytków Techniki. W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie.
- W ten symboliczny sposób wprawimy w ruch cały festiwal – oprócz tego, odwiedzający Sztolnię Królowa Luiza zobaczą również spektakl plenerowy "Od rośliny do maszyny". Tegorocznym motywem przewodnim jest bowiem natura w przemyśle. Obiekty Szlaku przybliżą uczestnikom związek pomiędzy tymi dwoma światami, który sięga początków przemysłowej działalności człowieka - mówią organizatorzy.
Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim. Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji, w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia.
Co jeszcze znajdziecie w programie? 20 specjalnie przygotowanych na święto tras zwiedzania fabularyzowanego, 56 atrakcji dla rodzin z dziećmi oraz 43 atrakcje dla pasjonatów techniki. A to nie wszystko – bo łącznie przygotowano dla odwiedzających 301 różnych wydarzeń!
Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską
Jak co roku, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zapewni Zarząd Transportu Metropolitalnego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Koleje Śląskie. 26 września, dzięki specjalnym kuponom (w przypadku ZTM) oraz puli darmowych biletów (Koleje Śląskie), fani Industriady będą mogli z łatwością dotrzeć do zabytkowych obiektów Szlaku. Szczegółowe informacje na temat transportu można znaleźć na stronie industriada.pl, w zakładce "Transport".
- Zapraszamy na wyjątkową, bo jesienną edycję święta Szlaku Zabytków Techniki. Być może podczas tegorocznej edycji nie uda nam się spotkać w tak dużym gronie, jak to bywało w poprzednich latach, ale jedno jest pewne – industrialne serce Śląska bije naturalnym rytmem! - mówią organizatorzy.
Jakie atrakcje czekają na nas w Rybniku?
Zabrze tradycyjnie włącza się w obchody święta Szlaku Zabytków Techniki. Na odwiedzających w ten dzień w Zabytkowej Kopalni Ignacy czeka wiele atrakcji.
Program Industriady w Rybniku
15:00 sobota, 26 września 2020
- Nieodwracalne – wystawa fotograficzna
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy, 15:00 – 21:00
- Wystawa "Nieodwracalne" Grupa Fotograficzna Karbon. Celem projektu jest przede wszystkim dokumentacja fotograficzna niepowtarzalnego, lecz bezpowrotnie zmieniającego się krajobrazu Górnego Śląska: hałdy, osiedla robotnicze, likwidowane zakłady przemysłowe, niszczejące obiekty zabytkowe – to priorytetowe tematy dorobku fotograficznego Grupy Karbon.
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy – zwiedzanie z przewodnikiem
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy, 15:00 – 18:30
- Przekaz wartości materialnych i niematerialnych. Człowiek, natura i materia. Natura sprawiła, że pola hoymowskie obfitowały i obfitują w węgiel kamienny stąd nasza kopalni Ignacy-Hoym. Człowiek i technika pozwoliły i pozwalają na wydobycie cennych kopalin. Najciekawsze to maszyny o napędzie parowym Szybu Kościuszko i Szybu Głowacki z 1900 i 1920 roku. Ze względu na remonty rewitalizacyjne kompleksu kopalni zwiedzanie w tym roku będzie mocno zawężone. Rekompensatą w przyszłości ma być uruchomienie parowo maszyny z 1900 roku do celów pokazowych. Prace są mocno zaawansowane i już nie długo wkroczymy do wyremontowanego Szybu i Nadszybia Kościuszko. Rozgości się tam wystawa nawiązująca do historii tego miejsca i pary jako źródła energii wykorzystywanej w przemyśle. Nie zapeszając poprzestaniemy na tej krótkiej wzmiance a czas pokaże, mimo niedogodności zachęcamy wszystkich, dużych i małych najmłodszych, młodzież oraz seniorów do przybycia na Kopalnię Ignacy oraz zwiedzenia pięknego Miasta Rybnika.
- Natura w przemyśle – warsztaty kreatywne
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy, 15:00 – 18:00
- Własnoręczne zbieranie wszystkiego co świadczy o przynależności do natury oraz przemysłu,( węgiel, paproć, kwiaty, zioła, śruby, metal, szkło itp.) . Warsztaty poprowadzą animatorki z doświadczeniem. Wykonana zostanie biżuteria oraz amulety z zebranych artefaktów zalane żywicą. Drugie warsztaty polegać będą na tworzeniu skrzydeł motyli. Przepiękne, kolorowe, zwiewne, unoszące się ponad czarną chmurę dymu kominów kopalń, hut.
- Informacje dodatkowe
Warsztaty biżuterii od 15 do 18 (15 minutowe cykle po 10 osób) Warsztaty skrzydeł motyla od 15 do 18 (15 minutowe cykle po 10 osób)
- Słavek Kubat "Kopalnia story" – wystawa
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy, 15:00 – 20:00
- Słavek Kubat – artysta alternatywny, plastyk, scenograf, fotografik, aktor, reżyser, scenarzysta, happener, twórca rzeczy. Twórca i załozyciel ManuFUCKtured SKAVEK.Q. Production- fabryki rzeczy psychicznie niezrównoważonych, PSYCHO FOTO TERROR BRIGADE "POSITION 69"- fabryki fotografii psychicznie niezrównoważonych oraz Fabryki Niby Filmów.
Członek grup teatralnych: "Domokrążni Artyści", "Teatr Mariana Bednarka", teatr SAFO, członek Klubu Filmu Niezależnego z Rybnika,twórca ręczno-szablonowych obrazków na koszulkach oraz Instalacji Plastycznych.
Były członek Reggae’owej Formacji Muzycznej "TRAVA DUB BAND"
18:30 sobota, 26 września 2020
- Marek Biliński – koncert
- Zabytkowa Kopalnia Ignacy, 18:30 – 19:45
- W pogoni za technologicznymi innowacjami często zbyt duże zaufanie pokładamy jedynie w potęgę naszego umysłu. Na szczęście wiele tęgich głów ze świata muzyki nie wstydzi się czerpać inspiracji z otaczającej nas natury. Pierwszy elektroniczny instrument wynalazł Elisha Gray w 1876 r. Dołożono do muzyki ideologię, która mówiła że:”Celem jest stworzenie muzycznej duszy mas pracujących, wielkich fabryk, kolei żelaznej, transatlantyckich liniowców, samochodów i samolotów, by połączyć wielkie tematy muzyczne z królestwem maszyn i zwycięskiej elektryczności”. Muzyka miała imitować lub zastępować naturalne odgłosy. Przykładem jest polski kompozytor muzyki elektronicznej a także multiinstrumentalista p. Marek Biliński. Idąc śladami Jeana Michela Jarre`a wykonał wiele plenerowych koncertów muzyki i światła.
- Informacje dodatkowe
Ilość ograniczona , według wytycznych obowiązujących w danym czasie.
Więcej informacji i dokładny program Industriady 2020 znajdziecie TUTAJ.
Bezpieczeństwo uczestników
Tegoroczne wydarzenie nastawione jest przede wszystkim na bezpieczeństwo uczestników. Dlatego też obiekty Szlaku Zabytków Techniki, biorące udział w Industriadzie, zastosują się do wszelkich obostrzeń, które aktualnie będą obowiązywały w danym mieście.
- Program może się jednak zmieniać – na bieżąco śledzimy wszystkie rozporządzenia, dotyczące sytuacji epidemiologicznej, a o zmianach informować będziemy w social mediach oraz w zakładce "Aktualności" na stronie internetowej. 25 i 26 września zostanie również uruchomiona specjalna infolinia. Numer 728 406 107 będzie dostępny w godzinach 9.00–21.00 - mówią organizatorzy.