Wiadomości z Rybnika

III Rybnicki Festiwal Teatrów Przedszkolnych

  • Dodano: 2017-11-15 09:15

Już po raz trzeci odbędzie się w Rybniku Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Sztuka Malucha”. Od 15 do 16 listopada br. na scenicznych deskach Domu Kultury Chwałowice swoje aktorskie talenty zaprezentują przedszkolaki z 9 rybnickich przedszkoli.

Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Sztuka Malucha” skierowany jest do wszystkich publicznych i niepublicznych przedszkoli znajdujących się na terenie Rybnika oraz powiatu rybnickiego. Festiwal stwarza możliwości do rozwijania aktywności twórczej dzieci, upowszechniania kultury słowa oraz do konfrontacji i wymiany doświadczeń związanych z edukacją artystyczną małych dzieci. W tym roku na Festiwalu zaprezentują się następujące przedszkola: Przedszkole 5, Przedszkole 6, Przedszkole 7, Przedszkole 13, Przedszkole 14, Przedszkole 25, Przedszkole 26, Przedszkole 43 z Rybnika oraz Przedszkole 11 z Czerwionki – Leszczyn.

Poczynania małych aktorów oceniać będzie profesjonalne jury – artyści, aktorzy, pedagodzy teatru – w składzie: Katarzyna Bała, Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Dariusz Czajkowski. Nagrodą za sceniczne zmagania będzie spektakl „Tyglikowe marzenia” w reż. D. Czajkowskiego prezentowany dla wszystkich uczestników Festiwalu.

Więcej o spektaklu: https://www.rybnik.eu/mieszkaj/aktualnosci/aktualnosc/tyglikowe-marzenia-na-paruszowcu/

Festiwal ma nietypową formułę, zarówno aktorzy, jak i widzowie znajdują się na scenie. Mali artyści prezentują swoje przedstawienia w  kameralnej atmosferze, a widownia będąc w bliskim kontakcie z aktorami, lepiej skupia uwagę i intensywniej przeżywa oglądane przedstawienia. Pomiędzy występami poszczególnych grup teatralnych, dzieci mają czas na aktywność ruchową i ekspresje plastyczną, w tym roku skupioną wokół tematu dziecięcych marzeń.

W ramach Festiwalu organizowany jest też konkurs plastyczny „Dziecięce marzenia”. Konkurs ma na celu pobudzanie dziecięcej wyobraźni oraz zachęcenie do wyrażenia swoich marzeń i uczuć w pracy plastycznej. Podczas Festiwalu odbędzie się wystawa prac nadesłanych na konkurs.

Podsumowanie III Festiwal Teatrów Przedszkolnych „Sztuka Malucha”  odbędzie się w punkcie Halo!Rybnik, dnia 20 listopada. Spotkanie nauczycielek biorących udział w festiwalu będzie okazją do konfrontacji doświadczeń i spostrzeżeń związanych z edukacją artystyczną oraz samą organizacją wydarzenia.

Organizatorem III Rybnickiego Festiwal Teatrów Przedszkolnych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych Kulturalny Domek, przy współpracy z Domem Kultury Chwałowice i Miastem Rybnik. 

Więcej o działalności stowarzyszenia: https://www.facook.com/kulturalnydomek/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.