Wiadomości z Rybnika

II Forum Kultury za nami

  • Dodano: 2016-12-07 07:45, aktualizacja: 2018-03-18 21:36

Dyskusje o tym, w jakim kierunku powinna rozwijać się kultura, spotkania z ludźmi sztuki oraz warsztaty dla twórców działań artystycznych złożyły się na program II Rybnickiego Forum Kultury, które 2 i 3 grudnia odbywało się w Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach.


II Forum Kultury to odpowiedź na ogromne zainteresowanie, jakim cieszyła się pierwsza edycja tego wydarzenia zorganizowana w kwietniu br. w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Pierwszy dzień imprezy poświęcono prelekcjom i dyskusji, kolejny – szkoleniom i spotkaniu autorskiemu.


O tym, w jakim kierunku będzie rozwijał się Rybnik, opowiadał w pierwszej części forum prezydent Rybnika Piotr Kuczera, prezentując koncepcję rewitalizacji dawnego szpitala miejskiego nr 1 i pomysł na zagospodarowanie Strefy Juliusza. Prezydent wskazywał także na kwestie związane z estetyką przestrzeni miejskiej w kontekście planów wprowadzenia na terenie centrum parku kulturowego jako ochrony ładu przestrzennego. Zastępca Prezydenta Rybnika Piotr Masłowski mówił z kolei m.in. o ofercie kulturalnej miasta i planie wydarzeń na 2017 rok, w którym to przypada m.in. X jubileuszowa edycja Dni Rybnika.

Forum poprowadził Wojciech Zawioła – pochodzący z Niedobczyc znany dziennikarz sportowy oraz autor m.in. dwóch powieści. W trakcie spotkania swoją wiedzą z uczestnikami dzielili się prelegenci: Kinga Zyskowska, prawnik, specjalista ds. edukacji Fundacji Legalna Kultura, która uwagę poświęciła tematowi prawa autorskiego, Kuba Nagórski, szkoleniowiec, ekspert w zakresie nowych mediów, który przedstawił prezentację pt. Social Media w kulturze oraz Przemysław Smyczek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który opowiedział o sposobach pozyskiwania funduszy na kulturę i polityce kulturalnej samorządu województwa śląskiego.  Miłym akcentem wydarzenia była premiera teledysku Chwili Nieuwagi „Ballada o trzech królach”, a pierwszą część  wieczoru z kulturą zwieńczył energetyczny koncert OZD z udziałem Briana Fentressa.

Specjalnie dla II Rybnickiego Forum Kultury Profesor Alojzy Gryt, pochodzący z Niedobczyc autor m.in. projektu fontanny na wrocławskim rynku, stworzył nową instalację artystyczną w przestrzeni Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach, którą można było podziwiać w trakcie trwania wydarzenia.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.