Za nami jubileuszowy 10. Festiwal Nauki, który po raz drugi odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.
W wydarzeniu, którego poszczególne części odbywały się w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA oraz na interaktywnej wystawie „Wiek Pary”, wzięło udział niemal 1200 dzieci z 30 rybnickich szkół podstawowych. Na odwiedzające festiwal dzieci czekało wiele atrakcji z dziedzin astronomii, fizyki i chemii.
Spora część pokazów i wykładów związana była z tematyką ekologii:
- Firma Eco przeprowadziła warsztaty ekologiczne,
- Stowarzyszenie Kurka Wodna przekazało dzieciom wiele cennych informacji na temat segregacji odpadów,
- MB Recycling / Fundacja Odzyskaj Środowisko – zorganizowała warsztaty trash art, budowę uli, warsztaty z łazikami marsowymi.
Również zajęcia z chemii cieszyły się dużym powodzeniem:
- Fabryka Wiedzy wprowadziła dzieci w świat eksperymentów chemicznych,
- Nauczycielka chemii z II Liceum Ogólnokształcącego wraz z uczniami szkoły przeprowadzili chemiczne warsztaty.
Przedstawiciele Planetarium Śląskiego zaprezentowali dzieciom interesujący wykład o Mikołaju Koperniku, a następnie przeprowadzili warsztaty z teorii geocentrycznej i heliocentrycznej. Zaś Uniwersytet Rozwoju dostarczył wrażeń swoim Naukobusem - mobilnym laboratorium. GIZDY przeprowadziły doświadczenia pod nazwą "palący obraz".
Dzięki Silesia Events dzieci zostały wprowadzone w świat detektywów - poznały ciekawostki o odciskach palców, portretach pamięciowych, ale również miały okazję wcielić się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów w specjalnie zaaranżowanym Escape Room. Z koli Marcin Kostrzyński - dziennikarz, przyrodnik, autor kanału na YouTube "Marcin z Lasu" zachwycił dzieci swoimi autorskimi filmami i opowiadaniami o zwierzętach.
Stowarzyszenie Przyjaciół Sportu Kartingowego i Star Manager zaprezentowali pokazy samochodów oraz symulator jazdy, a pracownicy PKO Bank Polski przeprowadzili warsztaty biznesowe i poruszyli tematy cyberbezpieczeństwa.
Politechnika Śląska zrealizowała warsztaty geodezyjno-geograficzne i pokazy WR, a Zespół Szkół Technicznych - pokazy robotów. Marek Żyła ponownie zabrał dzieci do świata lalek, a Akademia Małolata zrealizowała warsztaty kosmiczne z wykorzystaniem klocków Lego.
Dodatkową atrakcją były: samochód-więźniarka, którym przyjechali funkcjonariusze Zakładu Karnego z Jastrzębia Zdroju i radiowóz policyjny Komendy Miejskiej Policji z Rybnika.
Dużym wsparciem dla organizatorów z Centrum Edukacji i Kultury byli wolontariusze: radni z Młodzieżowej Rady Miasta, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych oraz II Liceum Ogólnokształcącego.
Festiwal Nauki wsparli finansowo sponsorzy: Altrad Babcock Europe S.A. oraz PKO Bank Polski, część atrakcji sfinansowano ze środków projektu “Młodzi w Akcji: Wspólnie budujemy Społeczeństwo”- Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.