Wiadomości z Rybnika

Festiwal Nauki po raz dziesiąty w Rybniku. Zobacz, co się działo!

  • Dodano: 2023-05-23 07:30, aktualizacja: 2023-05-23 07:36

Za nami jubileuszowy 10. Festiwal Nauki, który po raz drugi odbył się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

W wydarzeniu, którego poszczególne części odbywały się w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA oraz na interaktywnej wystawie „Wiek Pary”, wzięło udział niemal 1200 dzieci z 30 rybnickich szkół podstawowych. Na odwiedzające festiwal dzieci czekało wiele atrakcji z dziedzin astronomii, fizyki i chemii.

Spora część pokazów i wykładów związana była z tematyką ekologii:

  • Firma Eco przeprowadziła warsztaty ekologiczne,
  • Stowarzyszenie Kurka Wodna przekazało dzieciom wiele cennych informacji na temat segregacji odpadów,
  • MB Recycling / Fundacja Odzyskaj Środowisko – zorganizowała warsztaty trash art, budowę uli, warsztaty z łazikami marsowymi.

Również zajęcia z chemii cieszyły się dużym powodzeniem:

  • Fabryka Wiedzy wprowadziła dzieci w świat eksperymentów chemicznych,
  • Nauczycielka chemii z II Liceum Ogólnokształcącego wraz z uczniami szkoły przeprowadzili chemiczne warsztaty.

Przedstawiciele Planetarium Śląskiego zaprezentowali dzieciom interesujący wykład o Mikołaju Koperniku, a następnie przeprowadzili warsztaty z teorii geocentrycznej i heliocentrycznej. Zaś Uniwersytet Rozwoju dostarczył wrażeń swoim Naukobusem - mobilnym laboratorium. GIZDY przeprowadziły doświadczenia pod nazwą "palący obraz".

Dzięki Silesia Events dzieci zostały wprowadzone w świat detektywów - poznały ciekawostki o odciskach palców, portretach pamięciowych, ale również miały okazję wcielić się w prawdziwych poszukiwaczy skarbów w specjalnie zaaranżowanym Escape Room. Z koli Marcin Kostrzyński - dziennikarz, przyrodnik, autor kanału na YouTube "Marcin z Lasu" zachwycił dzieci swoimi autorskimi filmami i opowiadaniami o zwierzętach.

Stowarzyszenie Przyjaciół Sportu Kartingowego i Star Manager zaprezentowali pokazy samochodów oraz symulator jazdy, a pracownicy PKO Bank Polski przeprowadzili warsztaty biznesowe i poruszyli tematy cyberbezpieczeństwa.

Politechnika Śląska zrealizowała warsztaty geodezyjno-geograficzne i pokazy WR, a Zespół Szkół Technicznych - pokazy robotów. Marek Żyła ponownie zabrał dzieci do świata lalek, a Akademia Małolata zrealizowała warsztaty kosmiczne z wykorzystaniem klocków Lego.

Dodatkową atrakcją były: samochód-więźniarka, którym przyjechali funkcjonariusze Zakładu Karnego z Jastrzębia Zdroju i radiowóz policyjny Komendy Miejskiej Policji z Rybnika. 

Dużym wsparciem dla organizatorów z Centrum Edukacji i Kultury byli wolontariusze: radni z Młodzieżowej Rady Miasta, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Festiwal Nauki wsparli finansowo sponsorzy: Altrad Babcock Europe S.A. oraz PKO Bank Polski, część atrakcji sfinansowano ze środków projektu “Młodzi w Akcji: Wspólnie budujemy Społeczeństwo”- Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również