Wiadomości z Rybnika

Ewa Chotomska i Beata Pawlikowska w rybnickiej bibliotece. Sprawdź szczegóły

  • Dodano: 2023-05-25 06:45, aktualizacja: 2023-05-25 07:00

Przed nami również dwa kolejne, interesujące spotkania. W drugiej połowie czerwca w rybnickiej bibliotece gościć będą Katarzyna i Maciej Stuhrowie oraz prof. Ryszard Koziołek. Więcej szczegółów na ten temat już wkrótce!

"Każdy ma jakiegoś bzika” czyli spotkanie z Ewą Chotomską

Jest autorką „Jacka i Agatki” - pierwszej polskiej dobranocki pokazywanej  w TVP, a przez 17 lat była popularną Ciotką-Klotką z telewizyjnego „Tik Taka”, w którym bawiła, uczyła, popularyzowała wiedzę i zachwycała oryginalnymi, barwnymi strojami. Ten niezwykle popularny w latach 80. i 90. ubiegłego wieku dziecięcy program dał jej ogromną rozpoznawalność. Jedni mówili o niej polska Mary Poppins, inni znali ją głównie jako założycielkę dziecięcego zespołu „Fasolki” - to właśnie spod jej pióra wyszły nucone przez kolejne pokolenia przeboje, m.in.: „Szczotka, pasta", „Mydło lubi zabawę", „Myj zęby", „Moja fantazja", „Każdy ma jakiegoś bzika” czy „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

W 2019 roku Ewa Chotomska została laureatką Orderu Uśmiechu, prywatnie jest córką zmarłej w 2017 roku pisarki Wandy Chotomskiej.

W Dniu Dziecka, w czwartek 1 czerwca o godz. 15:00 Ewa Chotomska - pisarka, autorka książek i tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych (Tik Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek) spotka się z czytelnikami (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7 w Rybniku).


Dzień Środowiska z Beatą Pawlikowską

Biblioteka zaprasza do udziału w wydarzeniu, które z okazji Dnia Środowiska przygotowali wspólnie z rybnickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Chcą szerzyć świadomość ekologiczną poprzez dobrą zabawę i wartościowe spotkania.

Wydarzenie podzielono na trzy części

W poniedziałek, 5 czerwca w godzinach porannych i przedpołudniowych zaplanowano ciekawe warsztaty dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Z kolei o godz. 17:00 zapraszają wszystkich na spotkanie autorskie z Beatą Pawlikowską. (Biblioteka Główna, ul. Szafranka 7 w Rybniku).

Od 6 do 14 czerwca będzie można wziąć udział w pierwszej mobilnej grze terenowej o wodzie „Wpław po Skarb”, w której przewidziane są nagrody ufundowane przez rybnickie Wodociągi.

Szczegółowy program Dnia Środowiska:

Poniedziałek, 5 czerwca grupy przedszkolaków (od 5 roku życia) i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych wezmą udział w czterech warsztatach, które odbędą się w  Bibliotece Głównej przy ul. Szafranka 7.

Jakie warsztaty zaplanowano?

  • Gospodarze Przystani Kajakowo-Rowerowej AKTYWNI z rybnickiej dzielnicy Stodoły przyjadą do nas z kajakiem, by opowiedzieć o turystyce kajakowej i bezpieczeństwie na wodzie, a także o znanej wielu rybniczanom akcji „Wielkie sprzątanie rzeki Rudy”.
  • Instruktorzy z rybnickiego Nadleśnictwa opowiedzą o ekosystemie, faunie i florze w rybnickich lasach, zbiornikach wodnych i rzekach.  
  • Animator „Hapi Hapi” poprowadzi interaktywne gry i zabawy ekologiczne.
  • Agnieszka Blazy i Magdalena Biedrończyk z „Tu czytamy” zaproszą na zajęcia literacko-plastyczne pod hasłem „Uratuj Ziemię!”. W trakcie zajęć, za pomocą wyjątkowych ilustracji, dzieci poznają ciekawe i proste sposoby na ratowanie naszej planety. Każdy uczestnik stworzy własną pracę plastyczną. Celem zajęć będzie pobudzenie ciekawości czytelniczej i poszerzenie wiedzy na temat ekologii.

Zapisy na warsztaty zostały zakończone.

Również w poniedziałek, 5 czerwca o godz. 17:00 zapraszamy na otwarte spotkanie autorskie z Beatą Pawlikowską, gościem specjalnym tegorocznego Dnia Środowiska. Rozmowę z tą pisarką, dziennikarką, podróżniczką i autorką książek motywacyjnych, podróżniczych, kulinarnych i językowych poprowadzi Arkadiusz Żabka. Przed spotkaniem i tuż po nim będzie można kupić książki i otrzymać autograf pisarki.

Wstęp na spotkanie wolny.

Na koniec niespodzianka! Od wtorku 6 czerwca do środy 14 czerwca będzie można wziąć udział w pierwszej mobilnej grze terenowej o wodzie „Wpław po Skarb”, w której przewidziane są nagrody ufundowane przez rybnickie Wodociągi.

Opis i zasady gry

Przy organizacji wydarzenia bibliotekę wspiera program Interreg Baltic Sea Region oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku.

Ewa Chotomska i Beata Pawlikowska w rybnickiej bibliotece. Sprawdź szczegóły / fot. PiMBP

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również