Jest naprawdę wiele projektów domów, aż ciężko czasami się zdecydować, ale mimo to dużo osób wybiera domy parterowe. Czy rzeczywiście warto?
Są małe, ale jest ich dużo
Trendy w budownictwie zmieniają się co jakiś czas. W przeszłości najpopularniejsze były domy wielopokoleniowe, budowane nie dla jednej rodziny, ale właśnie jak nazwa wskazuje - dla dzieci i wnuków. Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej i dlatego też większość wybiera małe, ekonomiczne domy. Wśród nich prym wiodą niewielkie projekty domów parterowych, przeważnie o powierzchni 100 - 120 mkw. Takie domy są i wygodne, i energooszczędne, bo mniejszy metraż, to mniejsze rachunki za utrzymanie. Co ciekawe, zdarzają się i mniejsze domy - około 60 - 80 mkw.
Rachunek się zgadza
Dużym pozytywem takich domów jest również ich cena, bo można je wybudować zdecydowanie taniej niż inne budynki. To samo można powiedzieć o zakupie gotowego domu parterowego czy deweloperskiego, bo i tu spodziewajmy się mniejszych kosztów. Dlaczego tak się dzieje? Nie musimy tu inwestować w takie elementy jak schody, okna dachowe, podobnie jest z wykończeniem poddasza, którego tu po prostu nie ma.
Energooszczędność - ważna zaleta
Dzięki prostej bryle ograniczone jest zużycie energii, co sprawia jednocześnie, że dom jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Szczególnie że rozłożenie pomieszczeń na jednym poziomie sprawia, że łatwo je doświetlić światłem dziennym. Mniejsza powierzchnia domu to też niższe rachunki, zarówno za prąd, jak i za ogrzewanie.
Istotne wady
Ciągle zachwalamy dom parterowy, a niestety ma on też minusy. Ważne jest to, że potrzebujemy większej działki, jeśli chcemy go wybudować. To dlatego, że cała powierzchnia jest na parterze, nie ma piętra, a więc zajmuje to trochę miejsca. Przez to też zmniejsza się powierzchnia ogródka, a więc jak zależy nam na jak największym miejscu na świeżym powietrzu, to może być to dla nas problematyczne.
Rachunek zysków i strat zaś jest taki, że warto wybrać taki projekt. Oczywiście nie wspomnieliśmy tu o wszystkim, lecz wymienione kwestie są kluczowe i to na nie w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę. Każdy musi podjąć taką decyzję indywidualnie, bo to coś, co będzie rzutować na nasze przyszłe życie. Trzeba więc koniecznie podejść do tego rozsądnie, uwzględniając wszystko, co istotne.