Wiadomości z Rybnika

Czy w urzędach będziemy płacili kartą?

  • Dodano: 2021-11-29 14:15, aktualizacja: 2021-11-30 08:18

Płatności kartą już na stałe zagościły w naszej rzeczywistości – są wygodne, szybkie i w zasadzie bezproblemowe. Kłopot jednak w tym, że w dalszym ciągu karty nie można użyć w tych miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne. O czym mowa? O polskich urzędach.

Płatność gotówką lub kartą

Ostatnimi czasy rząd informował o nowelizacji, dzięki której kartami płatniczymi będzie można uiszczać mandaty nakładane przez policję. Co prawda właściwe przepisy powinny już obowiązywać w przyszłym roku, jednak już teraz mówi się o problemie z terminalami płatniczymi, z których będą korzystali funkcjonariusze. 

Zastanówmy się jednak nad innym problemem – płatności bezgotówkowe nie mogą być realizowane w żadnych polskich urzędach. W tych miejscach wymagana jest bowiem wyłącznie gotówka, jeśli jej nie masz, nie załatwisz sprawy i nie odbierzesz dokumentów. Wkrótce jednak ma się to zmienić.

Rewolucja w urzędach? 

W związku z szykowaną nowelizacją różnych przepisów prawa administracyjnego, polskie urzędy mają przejść poważną rekonstrukcję. Stopniowo ma być zwiększana m.in. liczba spraw, które będziemy mogli załatwić bez konieczności wizyty w urzędzie, lecz zwyczajnie z domowego zacisza. Dużo ważniejszą zmianą ma być jednak wprowadzenie terminali płatniczych, dzięki którym w zasadzie za każdą sprawę, która wymaga płatności, będziemy mogli zapłacić kartą. To jednak nie jedyna nowość.

Ministerstwo Rozwoju będące pomysłodawcą całego projektu chce, aby płatności bezgotówkowe obowiązywały we wszystkich polskich urzędach, niezależnie od tego jakiego są one szczebla czy charakteru. Wpływu na możliwość płatności kartą nie będzie miało również miejsce, w którym znajduje się dany urząd (wieś, małe miasteczko lub duża aglomeracja). 

Co ciekawe, taki obowiązek ma również być wprowadzony we wszystkich firmach, które posiadają kasę fiskalną. Dodajmy jednak, że dla przedsiębiorców zaproponowano wybór jednego z trzech rozwiązań – będą mogli akceptować przelewy elektroniczne, płatności kartą, lub płatności za pomocą aplikacji w telefonie lub usługi Blik. 

Nowelizacja dotycząca sposobu płatności w urzędach

Choć o omawianych zmianach głośno już było od kilku miesięcy, Ministerstwo Rozwoju chce, aby projektowane przepisy dopiero trafiły do konsultacji społecznych. Opinia publiczna będzie miała więc decydujący głos w sprawie bezgotówkowych płatnościach w polskich urzędach.

Warto w tym miejscu dodać, że akceptacja nowego sposobu opłacania spraw administracyjnych spowoduje także zmiany w Ordynacji podatkowej. To z kolei oznacza, że kartą będziemy mogli opłacać m.in. należny podatek czy też opłaty skarbowe. 

Nowelizacja nie zastąpi oczywiście gotówki, bo ta w dalszym ciągu będzie wykorzystywana – o sposobie płatności każdorazowo zadecyduje klient. Jak zaznaczył resort rozwoju „Dzięki wprowadzeniu regulacji klienci zyskają możliwość płacenia w sposób bezgotówkowy w urzędach i punktach handlowo-usługowych, co przyczyni się do wzrostu ich wygody i spadku kosztów po stronie klientów związanych z np. wypłatami z bankomatów”.


Patron merytoryczny artykułu: 
Adwokat Kraków – Kancelaria Adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
Tel. +48 784 425 405
https://adwokatslomka.pl
Podstawa prawna:
Ustawa o usługach płatniczych

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.