Wiadomości z Rybnika

Bezpieczny motocyklista

  • Dodano: 2016-06-14 12:00
Ostatnie zdarzenia w sposób jednoznaczny potwierdzają, że niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jazda motocyklem wymaga dużych umiejętności i przede wszystkim zdrowego rozsądku.
 
 
Na bezpieczeństwo motocyklistów duży wpływ mają również kierowcy samochodów, którzy muszą mieć świadomość, że po drodze jeżdżą również miłośnicy jednośladów.
 
 
W ubiegły piątek rybniccy policjanci prowadzili pościg za motocyklistą, który nie zatrzymał się do kontroli. Kierujący, uciekając przed policją, popełnił szereg wykroczeń, sprowadzając tym samym niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym. Dopiero policyjna blokada doprowadziła do jego zatrzymania. Okazało się, że 23-latek uciekał z pasażerką na tylnym siedzeniu tylko dlatego, że… nie miał prawa jazdy na motocykl.
 
 
W minioną sobotę wczesnym popołudniem w Bytomiu doszło do tragicznego wypadku. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że kierująca samochodem suzuki swift nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu, doprowadzając do zderzenia z motocyklem. W wyniku odniesionych obrażeń 19-letnia kierująca kawasaki zmarła.
 
 
W tym roku na Śląsku zginęło już 12 motocyklistów, a rannych zostało 84. Odnotowaliśmy 84 wypadki z udziałem miłośników dwóch kółek, z czego 35 spowodowali użytkownicy jednośladów. 60% wypadków spowodowanych przez motocyklistów wynikało z niedostosowania prędkości do warunków ruchu. Sytuacja ta wymaga podjęcia szybkich działań przez Policję, która jest jednym z organów dbających o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
 
 
Dlatego też policyjne patrole na drogach w sposób szczególny zwracać będą uwagę na bezpieczeństwo motocyklistów. Należy spodziewać się wzmożonych kontroli użytkowników dwóch kółek, a także kierujących innymi pojazdami i pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego wobec kierujących jednośladami.
 
 
Biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę motocykli na naszych drogach, apelujemy o zastosowanie się do hasła akcji „Patrz w Lusterka. Motocykle są Wszędzie”. Działania mają na celu uświadomienie kierowcom samochodów, że motocykl porusza się szybciej i jest w lusterkach słabiej widoczny. Akcja zwraca też uwagę na konieczność korzystania ze wstecznych lusterek, ponieważ jedno zerknięcie w nie może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.
 
 
Motocyklistom natomiast radzimy, aby w czasie jazdy z najwyższą czujnością stosowali się do zasady ograniczonego zaufania.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.