Wiadomości z Rybnika

Aktywna Młodzież - działania Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika

  • Dodano: 2021-08-05 10:15, aktualizacja: 2021-08-06 16:13

Jakiś czas temu, wspominaliśmy o Rybnickiej Radzie Seniorów. Czas poświęcić nieco uwagi rybnickiej młodzieży. Zdecydowanie jest to prężnie działająca Rada, aktywna, która zajmuje się wieloma aktualnymi problemami.

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnik - od kiedy działa i jaki jest jej cel?

Młodzieżowa Rada Miasta Rybnik, utworzona została na mocy Uchwały Rady Miasta Rybnika nr 645/XXVIII/2001 z dnia 20 czerwca 2001 roku. Głównym jej celem jest zaangażowanie młodych ludzi, mieszkańców miasta do aktywnego działania. Upowszechnienie idei samorządowej, podejmowanie działań w celu rozwiązania problemów i potrzeb danego środowiska lokalnego.

Młodzieżowa Rada Miasta, powinna przeprowadzać diagnozę środowiska lokalnego, na podstawie czego przedstawić swoje priorytety na czas kadencji oraz stworzyć plan pracy. Kadencja takiej Rady trwa zazwyczaj 2 lata, ma charakter konsultacyjny i powinna upowszechniać ideę samorządu wśród młodych ludzi.

Dane kontaktowe do MRM można znaleźć TUTAJ

Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta

Członkowie Rady to młodzi ludzie, inteligentni, świadomi oraz pełni energii do działania. Ich praca dotyczy wielu aspektów, zajmują się problemami na wielu szczeblach i są głosem rybnickiej młodzieży.
 
Przedstawiciele obecnej kadencji to:

  • Przewodniczący: Jan Pałasz
  • Zastępca Przewodniczącego: Natalia Landek
  • Zastępca Przewodniczącego: Amadeusz Stempkowski
  • Sekretarz: Marta Pinior

Obecnie Młodzieżową Radę opuszcza przewodniczący Jan Pałasz oraz wiceprzewodnicząca Natalia Landek.
 

Działania Rady
 

Na przełomie tych wszystkich lat, Młodzieżowa Rada Miasta w Rybniku zajęła się wieloma inicjatywami. Większość z mieszkańców może pamiętać takie działania jak Czapka Świętego Mikołaja, Targi Edukacyjne, Budżet Partycypacyjny czy Karta MRM. To właśnie niektóre z działań młodzieży, a jest ich oczywiście znacznie więcej.

Samej akcji charytatywnej, jaką jest "Czapka Św. Mikołaja", odbyło się aż 19 edycji, w czym nie przeszkodziła nawet Pandemia. Jak widać, chęć pomagania młodych ludzi jest na tyle ogromna, że działali oni nawet podczas trwających restrykcji i zagrożeń. Podczas tej akcji, odbywają się zbiórki datków oraz licytacje, z których zebrane środki trafiają do potrzebujących. Zbiórki te trwały zazwyczaj dłuższy okres, gdzie również oddawać można było różne artykuły, przybory szkolne czy zabawki dla dzieci. W różnych miejscach w Rybniku, można było znaleźć wolontariuszy w charakterystycznych czerwonych czapkach św. Mikołaja.
 
Targi Edukacyjne, to również jedna z ciekawszych inicjatyw, która skupia się przede wszystkim na młodych mieszkańcach Rybnika i edukacji. Odbywają się one w rybnickich szkołach i mają na celu przedstawienie ofert edukacyjnych różnych placówek w Rybniku. Nie tylko podstawówki, liceum, technikum, ale również studia w Rybniku. Jest to istotne wydarzenie dla uczniów, którzy mają problem z wyborem szkoły lub bardziej chcą poznać swoją przyszłą szkołę.
 
Młodzieżowa Rada Miasta zajmowała się również Budżetem Partycypacyjnym, który miał na celu zaangażowanie młodzieży do działań obywatelskich. Głównym zamiarem pomysłów miała być poprawa warunków nauki oraz pojawianie się nowych możliwości dla uczniów. Podczas kilku edycji, pojawiło się mnóstwo ciekawych pomysłów, a zwyciężyły oczywiście te najciekawsze i najbardziej potrzebne. Były to m.in. pracownia plastyczna "Plasticus Kopernicus" w IV LO, ogródek meteorologiczny w Zespole Szkół Urszulańskich, studio nagrań "Tu powstaje(MY)" czy "Tyglofonia, czyli rozgłośnia ZST" dla Zespołu Szkół Technicznych nr 1 w Rybniku. Jak widać projekty te, umożliwiają młodym ludziom poszerzanie horyzontów oraz lepsze, bardziej efektywne kształcenie.
 
Większość informacji na temat działań można znaleźć na profilu facebook'owym Młodzieżowej Rady Miasta. Pojawiają się tam aktualności, posty informujące o wydarzeniach które miały miejsce, ale i tych nadchodzących. Profil udostępnia również galerię zdjęć z różnych wydarzeń.
 

Co działo się ostatnio?
 

W czerwcu Radni MRM w Rybniku mieli możliwość uczestniczyć w szkoleniu, w ramach projektu Youth Councils: Advisors and Activits Together organizowanym przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu.
Podczas tego spotkania, uczestniczyły również Rady innych miast m.in. Mikołowa, Piekar Śląskich czy Tych. Radni obradowali na temat działania podczas pandemii jak i po jej zakończeniu. Zajęli się również mediami społecznościowymi, które w obecnych czasach dają ogrom możliwości.
 
Również w czerwcu, odbyła się III Oficjalna Sesja Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika. Tym razem członkowie Rady, zajęli się kolejnymi pracami m.in. Kartą Rabatową MRM, podsumowaniem roku czy pożegnaniem radnych, którzy odchodzą.
 
Nasi Radni mieli możliwość również uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami rad oraz Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. W poprzednich miesiącach członkowie brali udział w finale turnieju debat oksfordzkich "Młode Orły" oraz zajmowali się projektami Budżetu Partycypacyjnego.
 
Czekamy więc na kolejne działania Rady w obecnym jak i przyszłym roku. Piszcie w komentarzach, jakimi problemami Waszym zdaniem, powinna zająć się Młodzieżowa Rada Miasta w Rybniku.


Źródło: Sara Konopelska

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również