Wiadomości z Rybnika

5 najlepszych biografii walczy o "Juliusza" w Rybniku

  • Dodano: 2023-07-03 11:00

Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wybrała 5 spośród 40 biografii zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu.

Zwycięzcy walki o "Juliusza"

Uznanie Kapituły – obradującej w składzie: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący), Jan Baron (sekretarz) – zdobyły książki:

  • Karolina Dzimira-Zarzycka, Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.
  • Wojciech Orliński, Kopernik. Rewolucje, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2022.
  • Krzysztof Siwczyk, Sygnał w zenicie, Wydawnictwo Austeria, Kraków – Budapeszt – Syrakuzy 2022.
  • Rusłan Szoszyn, Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2022.
  • Krzysztof Umiński, Trzy tłumaczki, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022.

- "Juliusz" już cieszy się ogólnopolską renomą nagrody wybitnej, szanowanej zarówno przez środowisko literackie, jak Czytelników i Czytelniczki - podkreśla Aleksandra Klich dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku. - Wybrane w tym roku przez jurorów książki-finalistki potwierdzają, że opinia ta jest w pełni zasłużona. "Juliusz" pokazuje nowe trendy w biografii, wyznacza kierunki, pokazuje jak różna może być biografia, i formalnie, i tematycznie. W rybnickiej bibliotece rośnie zbiór biografii. Nadesłane w tym roku cieszą się wielką popularnością wśród naszych Czytelniczek i Czytelników. Rybnik kocha czytać biografie – przekonuje A. Klich.

Zwycięzcę, który otrzyma 50 tys. zł nagrody i okolicznościową statuetkę, poznamy 21 października, podczas uroczystej gali, której będzie towarzyszył koncert Katarzyny Groniec.

Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Ogólnopolska nagroda na najlepszą biografię powstała w Rybniku na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce czyli Rybnickich Dni Literatury. Nagroda po 7 edycjach stała się rozpoznawalną marką i na stałe wpisała Rybnik na mapę miast, dla których rozwój i promowanie czytelnictwa są ważne. 

Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz":

  • 2016 – Małgorzata Czyńska  „Kobro. Skok w przestrzeń”
  • 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
  • 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
  • 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
  • 2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”
  • 2021 – Marta Grzywacz  „Nasza pani z Ravensbroźck”
  • 2022 – Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”

Każdego roku nagrodzie towarzyszą dodatkowe przedsięwzięcia promujące czytelnictwo - spotkania autorskie, wykłady, prelekcje, od 2020 r. wspólnie z Wysokimi Obcasami organizowany jest konkurs na Herstorię, w zeszłym roku za sprawą gry terenowej mogliśmy poznać biografię patrona nagrody - Juliusza Rogera.

W tym roku konkursowi dodatkowo będzie towarzyszył Tydzień z "Juliuszem" czyli warsztaty pisania, spektakle i koncerty. Oprócz spotkań z autorkami i autorami nominowanych książek, zapraszamy w październiku m.in. na spotkania z Katarzyną Kubisiowską, autorką bestsellerowej biografii Kory oraz warsztaty kreatywnego pisania z Martą Grzywacz - laureatką "Juliusza" oraz Dariuszem Kortko - autorem m.in. biografii Macieja Berbeki, czy Jerzego Kukuczki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również