Wiadomości z Rybnika

49. Rybnickie Dni Literatury

  • Dodano: 2018-10-15 13:00

W niedzielę, 14 października odbyła się inauguracja 49. Rybnickich Dni Literatury. Widowiska artystyczne i literackie, koncerty, wystawy, spektakle i spotkania autorskie – tak zapowiada się program tegorocznego literackiego święta.

Sceniczna odsłona święta literatury kulminacyjny punkt osiągnie 20 i 21 października, kiedy to zaplanowany jest przedpremierowy i prapremierowy pokaz spektaklu „Drach” na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Spektakl w wykonaniu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach powstaje jako koprodukcja Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Za adaptację i reżyserię odpowiada: Robert Talarczyk, za oprawę muzyczną zaś – Piotr Kotas. W spektaklu zagra między innymi Andrzej Mastalerz oraz dwudziestoosobowy zespół aktorów Teatru Śląskiego z udziałem między innymi: Grażyny Bułki, Barbary Lubos, Anny Kadulskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego.

Rybnickie Dni Literatury stawiają także na dobrą muzykę. W programie m.in. „Morawska Brama”, premierowy program muzyczny współtworzony przez Kubę Blokesza i zespół Chwila Nieuwagi. Składa się on z kompozycji współczesnych czeskich pieśniarzy, zespołów folkowych i folk-rockowych, m. in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, RadŻzy czy grupy Čechomor.Ciekawie zapowiada się koncert „Maleńczuk gra Młynarskiego”. Maciej Maleńczuk, muzyk wyrazisty i kontrowersyjny, weźmie na warsztat utwory zmarłego w marcu 2017 roku wybitnego polskiego poety i tekściarza, Wojciecha Młynarskiego. Emocje muzyczne gwarantowane.

Czeka nas także koncert „Mojemu Rybnikowi…” z okazji jubileuszu 90. urodzin Lidii Grychtołówny, w ramach VI Festiwalu Muzycznego im. H. M. Góreckiego „U źródeł sławy”. Pochodząca z Rybnika wybitna pianistka zagra z Filharmonią Rybnicką pod dyr. Tadeusza Strugały. Podczas uroczystości wręczona zostanie Złota Honorowa Lampa Górnicza.

Warto będzie także wybrać się na wydarzenie „O miłości... czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet”, które jego twórcy opisują jako „niekonwencjonalną, hybrydową formę koncertu, żywe spotkanie z publicznością wokół twórczości wielkich artystów”.

Rybnickie Dni Literatury to oczywiście także spotkania autorskie. Do miasta przyjedzie Filip Łobodziński, dziennikarz, pisarz, muzyk, tłumacz z języka hiszpańskiego, aktor znany jako niezapomniany Duduś z filmu "Podróż za jeden uśmiech". Jego publikacje obejmują szereg książek o tematyce muzycznej, między innymi „Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury”, czy „Zostały jeszcze pieśni... Jacek Kaczmarski wobec tradycji”. Spotkanie z Filipem Łobodzińskim m.in. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

W Rybniku gościć będzie także Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka, wielokrotnie nagradzana m.in. za wybitne biografie: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”  czy „Beksińscy. Portret podwójny”. Niedawno do księgarni trafiła najnowsza książka autorki „Komeda. Osobiste życie jazzu”, będąca próbą ukazania ikony polskiego jazzu na tle ówczesnego barwnego środowiska.

W programie 49. Rybnickich Dni Literatury także spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem, popularyzatorem przyrody, znanym z bestsellerowych serii opowieści i komiksów edukacyjnych
o Żubrze Pompiku i Ryjówce Dobrzyku.

Zapraszamy ponadto na: „Kolory Śląska” – wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Stabli i Turniej Jednego Wiersza – współorganizowany przez Wolną inicjatywę Artystyczną Wytrych.

PROGRAM RYBNICKICH DNI LITERATURY

49. Rybnickie Dni Literatury

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również