W niedzielę, 14 października odbyła się inauguracja 49. Rybnickich Dni Literatury. Widowiska artystyczne i literackie, koncerty, wystawy, spektakle i spotkania autorskie – tak zapowiada się program tegorocznego literackiego święta.
Sceniczna odsłona święta literatury kulminacyjny punkt osiągnie 20 i 21 października, kiedy to zaplanowany jest przedpremierowy i prapremierowy pokaz spektaklu „Drach” na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. Spektakl w wykonaniu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach powstaje jako koprodukcja Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Za adaptację i reżyserię odpowiada: Robert Talarczyk, za oprawę muzyczną zaś – Piotr Kotas. W spektaklu zagra między innymi Andrzej Mastalerz oraz dwudziestoosobowy zespół aktorów Teatru Śląskiego z udziałem między innymi: Grażyny Bułki, Barbary Lubos, Anny Kadulskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego.
Rybnickie Dni Literatury stawiają także na dobrą muzykę. W programie m.in. „Morawska Brama”, premierowy program muzyczny współtworzony przez Kubę Blokesza i zespół Chwila Nieuwagi. Składa się on z kompozycji współczesnych czeskich pieśniarzy, zespołów folkowych i folk-rockowych, m. in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, RadŻzy czy grupy Čechomor.Ciekawie zapowiada się koncert #8222;Maleńczuk gra Młynarskiego#8221;. Maciej Maleńczuk, muzyk wyrazisty i kontrowersyjny, weźmie na warsztat utwory zmarłego w marcu 2017 roku wybitnego polskiego poety i tekściarza, Wojciecha Młynarskiego. Emocje muzyczne gwarantowane./p pCzeka nas także koncert #8222;Mojemu Rybnikowi#8230;#8221; z okazji jubileuszu 90. urodzin Lidii Grychtołówny, w ramach VI Festiwalu Muzycznego im. H. M. Góreckiego #8222;U źródeł sławy#8221;. Pochodząca z Rybnika wybitna pianistka zagra z Filharmonią Rybnicką pod dyr. Tadeusza Strugały. Podczas uroczystości wręczona zostanie Złota Honorowa Lampa Górnicza./p pWarto będzie także wybrać się na wydarzenie #8222;O miłości... czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet#8221;, które jego twórcy opisują jako #8222;niekonwencjonalną, hybrydową formę koncertu, żywe spotkanie z publicznością wokół twórczości wielkich artystów#8221;./p pRybnickie Dni Literatury to oczywiście także spotkania autorskie. Do miasta przyjedzie Filip Łobodziński, dziennikarz, pisarz, muzyk, tłumacz z języka hiszpańskiego, aktor znany jako niezapomniany Duduś z filmu "Podróż za jeden uśmiech". Jego publikacje obejmują szereg książek o tematyce muzycznej, między innymi #8222;Sto płyt, które wstrząsnęły światem. Kronika czasów popkultury#8221;, czy #8222;Zostały jeszcze pieśni... Jacek Kaczmarski wobec tradycji#8221;. Spotkanie z Filipem Łobodzińskim m.in. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej./p pW Rybniku gościć będzie także Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka, wielokrotnie nagradzana m.in. za wybitne biografie: #8222;Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego#8221;nbsp; czy #8222;Beksińscy. Portret podwójny#8221;. Niedawno do księgarni trafiła najnowsza książka autorki #8222;Komeda. Osobiste życie jazzu#8221;, będąca próbą ukazania ikony polskiego jazzu na tle ówczesnego barwnego środowiska./p pW programie 49. Rybnickich Dni Literatury także spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem, popularyzatorem przyrody, znanym z bestsellerowych serii opowieści i komiksów edukacyjnychbr / o Żubrze Pompiku i Ryjówce Dobrzyku./p pZapraszamy ponadto na: #8222;Kolory Śląska#8221; #8211; wernisaż wystawy malarstwa Franciszka Stabli i Turniej Jednego Wiersza #8211; współorganizowany przez Wolną inicjatywę Artystyczną Wytrych./p pstronga href="http://www.teatrziemirybnickiej.pl/rybnickie-dni-literatury/49-rybnickie-dni-literatury-2018.html"PROGRAM RYBNICKICH DNI LITERATURY/a/strong/p