Miasto Rybnik wprowadza do szkół podstawowych i ponadpodstawowych pilotażowy program RESQL. To pomoc w zapobieganiu przemocy szkolnej w różnych obszarach, zarówno fizycznych, werbalnych, jak i psychicznych.
Czym jest RESQL?
RESQL to innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej, stworzony przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców) w oparciu o przeprowadzone przez zespół psychologów i pedagogów z Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS badania, warsztaty z nauczycielami i uczniami oraz pilotaż działania systemu.
W ramach projektu wdrażana jest innowacyjna aplikacja mobilna, umożliwiającą anonimowe zgłoszenia incydentów przez uczniów i obsługę tych zgłoszeń przez nauczycieli wybranych jako interwentów.
Szkołom przekazane zostały zestawy interwencji ułatwiające podejmowanie odpowiednich decyzji i zaplanowanie działań. Nasze szkoły otrzymują materiały dotyczące reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz scenariusze działań związanych z poszczególnymi sytuacjami przemocy rówieśniczej, a ponadto scenariusze lekcji wychowawczych dotyczących problematyki przemocy, relacji w klasie, klimatu klasy i szkoły – tłumaczy Katarzyna Korba, Kierownik Referatu Projektów Edukacyjnych w Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
RESQL dostarcza uczniom i pracownikom szkoły niezbędnej wiedzy na temat zjawiska przemocy rówieśniczej. Każda grupa interesariuszy przed wdrożeniem rozwiązania uczestniczyła w cyklu szkoleniowym.
Przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej to ważny aspekt działań podejmowanych przez miasto i rybnickie placówki oświatowe, tym bardziej cenne są nowoczesne i efektywne rozwiązania wspierające środowisko szkolne. System RESQL stwarza możliwość dbałości o bezpieczeństwo uczniów, oddziałując na ich dobrostan w przestrzeni edukacyjnej – dodaje Katarzyna Korba.
W Polsce na udział w przedsięwzięciu zdecydowało się 221 szkół, w Rybniku – 15 placówek:
- Szkoła Podstawowa nr 28 im. Alojzego Szewczyka
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 im. Janusza Korczaka
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 34 im. Ireny Sendlerowej
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11
- Zespół Szkół nr 3
- Zespół Szkół nr 5 im. Józefa Rymera
- Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
Dotychczas uruchomiono już 2370 dostępów dla uczniów.
Jako Szkoła staramy się stwarzać bezpieczne i zdrowe środowisko, w którym uczniowie czują się dobrze i które zapewnia im optymalne warunki – nie tylko do nauki, ale również do rozwoju i tworzenia relacji z rówieśnikami. Młodzi ludzie dopiero uczą się kompetencji komunikacyjnych, często nie radzą sobie z nadmiarem emocji, obawiają się prosić o wsparcie osób dorosłych wprost. Nie chcą mówić o tym, że doświadczają agresji, przemocy ze strony rówieśników, w obawie przed wykluczeniem i przypięciem łatki skarżypyty czy jak to teraz mówi młodzież – sześćdziesiony. Aplikacja RESQL ma nam, pracownikom pedagogicznym, pomóc w diagnozowaniu przemocy w środowisku szkolnym, a uczniom dać możliwość anonimowego zgłaszania napotkanych problemów. Aplikacja jest wyjściem naprzeciw potrzebom uczniów. Jest to forma, która ma uczniowi doświadczającemu przemocy, będącemu świadkiem przemocy dać poczucie, że może szybko, w prosty sposób poprosić o pomoc. Aplikacja pomaga zacząć rozmowę, ustalić jakiej formy przemocy doświadczam. Jest to narzędzie, które – miejmy nadzieję – pomoże nam szybciej wychwycić problem i pomóc – zarówno sprawcom przemocy, którzy często nie wiedzą, jak inaczej zaistnieć w grupie, jak i młodym ludziom, dla których pobyt w szkole staje się trudny. Rozmowa o trudnych doświadczenia jest wyzwaniem również dla osób dorosłych, cieszymy się, że możemy zaoferować uczniom narzędzie, które ma im to ułatwić – zaznacza Monika Konieczny, pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 34.