Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” – organizowany przez miasto Rybnik konkurs na najlepszą biografię napisaną i wydaną w Polsce w roku poprzednim - obchodzi w tym roku swoje 10. urodziny.
Prestiżowy konkurs literacki na Górnym Śląsku
Jest to jedyny tak prestiżowy konkurs literacki o zasięgu ogólnopolskim organizowany na Górnym Śląsku. Stanowi on część Rybnickich Dni Literatury – najstarszego literackiego festiwalu w Polsce. W ciągu 10 lat zyskał renomę i ze względu na znakomite jury, jak i jakość nagradzanych książek – powstające w Polsce biografie są coraz ciekawsze, zróżnicowane formalnie i zaskakujące. I okupują listy największych czytelniczych hitów.
Biografie, które fascynują i inspirują
Biografie są doceniane zarówno przez Czytelniczki i Czytelników, jak i krytyków literatury, historyków, a nawet przez filozofów, czy psychologów, którzy wskazują na ich terapeutyczne działanie – dzięki czytaniu biografii mamy szansę poznać, jak inni ludzie postrzegają rzeczywistość, ale też spojrzeć na własne życie z dystansu, odkryć, że nie jest wyjątkowe.
W czasach polaryzacji, życia w internetowych bańkach, depresji i traum taka perspektywa drugiego człowieka ma szansę pokazać nam niejednoznaczność świata, połączyć nas we wspólnotę i po prostu uspokoić, że nie jesteśmy pierwsi i nie będziemy ostatni.
Patron nagrody – Juliusz Roger
Patronem nagrody jest Juliusz Roger, XIX-wieczny humanista, lekarz i przyrodnik, społecznik, przyjaciel ubogich, etnolog z zamiłowania. Niemiec, który wydał zbiór "Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku", fundator rybnickiego szpitala. 160 rocznica jego śmierci przypada właśnie w 2025 roku.
W tym roku nagroda dla autorki lub autora najlepszej książki wyniesie 60 tys. złotych i została, jak zwykle, ufundowana przez prezydenta miasta Rybnika Piotra Kuczerę. Pięć książek nominowanych do nagrody poznamy pod koniec czerwca br., a najlepszą – 11 października podczas uroczystej Gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Konkursowi jak zwykle towarzyszyć będą warsztaty dla dorosłych, młodzieży i dzieci, spotkania autorskie, spektakle teatralne, panele i dyskusje.
Dotychczasowi laureaci Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”
- 2016 – Małgorzata Czyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”
- 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
- 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
- 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
- 2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka. Biografia”
- 2021 – Marta Grzywacz „Nasza pani z Ravensbruck”
- 2022 – Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”
- 2023 – Wojciech Orliński „Kopernik. Rewolucje”
- 2024 – Rafał Księżyk "Śnialnia. Śląski underground".
Więcej o Górnośląskiej Nagrodzie Literackiej „Juliusz” na stronie: https://www.nagrodajuliusz.pl/
Znakomite jury tegorocznej edycji konkursu
W jury tegorocznej edycji konkursu jak zwykle zasiadają wybitni eksperci i ekspertki:
-
Profesor TADEUSZ SŁAWEK – przewodniczący jury Wybitny polski filolog, anglista, komparatysta, znawca literatury, poeta, prozaik, eseista, tłumacz, filozof. Visiting professor wielu światowych uniwersytetów. Zajmuje się m.in. H.D.Thoreau, Szekspirem, Blake’em, Derridą, Emily Dickinson. Był rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
-
Profesorka BERNADETTA DARSKA – jurorka Krytyczka literacka, literaturoznawczyni, profesorka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, autorka dwunastu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i reportażu. Autorka bloga bernadettadarska.blogspot.com
-
KATARZYNA JANOWSKA – jurorka Dziennikarka telewizyjna, internetowa, prasowa, producentka treści kulturalnych w Onet RASP. Twórczyni O!lśnień, nagród Onetu i Miasta Warszawy. Felietonistka Newsweeka i redaktorka dodatku Strefa kultury. W TVP Kultura prowadzi reaktywowany po 8-letniej przerwie autorski talk show „Hala odlotów”.
-
EWA NIEWIADOMSKA – jurorka Dziennikarka, zastępczyni Redaktor Naczelnej Radia Katowice ds. kultury. Autorka popularnych wywiadów z cyklu „Pozytywka” i audycji dokumentalnych o artystach. Wraz z profesorem Ryszardem Koziołkiem stworzyła cykl podcastów „Poczet Pisarzy Polskich”. Przewodnicząca Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego, zasiada w kapitule Nagrody im. Kutza.
-
Profesor ZBIGNIEW KADŁUBEK – juror Eseista, filolog klasyczny, regionalista, komparatysta, pracownik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Muzeum Śląskim pełni funkcję Pełnomocnika Dyrektora ds. rozwoju. Autor wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska.
-
ALEKSANDRA KLICH-SIEWIOREK – Sekretarz i dyrektorka programowa Festiwalu Biografii Dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku. Pisarka, menedżerka, dziennikarka. 22 lata związana z „Gazetą Wyborczą”. Autorka m.in. biografii „Cały ten Kutz”. Zasiada w kapitule Nagrody im. Kutza.