Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom zainaugurowało kolejny sezon działalności. 1 maja na tory wyruszył parowóz Ryś, a bilety na majówkowe przejazdy koleją wąskotorową rozeszły się niczym świeże bułeczki.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to jedna z wizytówek województwa śląskiego i jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie. Stacja Bytom Karb Wąskotorowy od lat znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki. Można ją zwiedzać podczas Industriady, czyli święta wspomnianego szlaku. Koleją Wąskotorową z Bytomia można dojechać m.in. do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwatu „Segiet” w Bytomiu - Suchej Górze oraz nad zalew Nakło - Chechło.
- Majówka z koleją wąskotorową? Czemu nie! To znakomita okazja na spotkanie oko w oko z parowozem (pociąg poprowadzi szacowny Ryszard! i wycieczkę do Tarnowskich Gór z najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie, jeździmy od 1853 roku, w tym roku obchodzimy więc 170-lecie – pisali w mediach społecznościowych przedstawiciele Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - SGKW Bytom.
Parowóz „Ryś” ruszył na tory podczas majowego święta
Pierwszy pociąg wyruszy na trasę 1 maja o 9.15 ze stacji Bytom Wąskotorowy. Pierwszego dnia majówki z przejazdu koleją wąskotorową skorzystało aż 600 osób! Warto dodać, że ze początkowej bytomskiej stacji do stacji Bytom Karb Wąskotorowy dojedziemy tradycyjną spalinową lokomotywą, ale już do Tarnowskich Gór dotrzemy parowozem „Ryś”. Wyjątkowy eksponat Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych pozyskało w grudniu 2021 roku dzięki pomocy miasta Bytom.
„Ryś” woził miłośników kolei 1 i 3 maja. Kolejne kursy odbędą się 7, 14, 21 i 28 maja.
Odjazdy z Bytomia Wąskotorowego (przy dworcu PKP):
- 09:15
- 12:15
- 15:15
Odjazdy z Tarnowskich Gór Wąskotorowych:
- 10:40
- 13:40
- 16:40
Bilety na podróż są dostępne zarówno przez stronę bilety.sgwk.eu, jak i w dniu kursowania kolei u konduktora. Cena biletu - 20 zł normalny oraz 15 zł ulgowy, zaś dzieci do lat 4 przejazd mają bezpłatny.
Górnośląską Wąskotorówką opiekuje się powstałe w 2003 roku Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W swojej pieczy ma m.in. tabor Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a zajmuje się ochroną dziedzictwa przemysłowego.