Wiadomości z Rybnika

Zmiany w urlopach ojcowskich: aż 2 miesiące tacierzyńskiego!

  • Dodano: 2019-11-21 12:15

Obecnie świeżo upieczony ojciec w Polsce ma prawo do wykorzystania 2 tygodni wolnego z okazji narodzin dziecka, jest to tzw. urlop ojcowski. Na jego odebranie ma nawet 2 lata, przy czym może od razu wykorzystać całość urlopu bądź podzielić go na dwie równe części. Przyjęta w kwietniu 2019 roku dyrektywa UE znacząco wydłuża ten okres. Zgodnie z jej ustaleniami urlop tacierzyński będzie trwać aż 2 miesiące, a kraje członkowskie, w tym Polska, mają obowiązek dostosować się do nowych przepisów w ciągu 3 najbliższych lat.

2 miesiące urlopu wyłącznie dla ojców?

Nowa dyrektywa unijna ma na celu aktywizację ojców w roli rodzicielskiej. Co więcej, istotne znaczenie ma jednocześnie wyrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Jak się bowiem okazuje w domach, gdzie kobiety stoją przed wyborem między karierą, a macierzyństwem, dzietność jest zdecydowanie niższa. Dlaczego? Do tej pory to głównie kobiety rezygnowały z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Teraz mają podzielić się tym czasem wspólnie z ojcem. Dwóch miesięcy urlopu tacierzyńskiego nie można bowiem przekazać matce dziecka. Jeśli mężczyzna nie zdecyduje się na jego wykorzystanie, urlop przepada.

Dlaczego polski rząd był przeciwny unijnym zmianom?

Jak się okazuje, polski rząd miał wiele zastrzeżeń do projektu unijnego. Główny zarzut dotyczył skrócenia urlopu rodzicielskiego, co w konsekwencji oznacza krótszy urlop dla matek. Konieczna jest zatem zmiana krajowego modelu, obecnie matki łącząc urlop macierzyński i rodzicielski, mogą spędzić z dzieckiem nawet rok w domu. To jeden z najdłuższych okresów w całej UE. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby każde państwo dowolnie zmodyfikowało długość urlopu dla matek, chociażby wydłużając go o 2 miesiące. W ten sposób urlop dla matek w Polsce pozostanie bez zmian, a mężczyźni niezależnie będa mogli odebrać przysługujący im urlop tacierzyński.

Urlop ojcowski w Polsce - na jakich zasadach?

Obecnie mężczyznom w Polsce, którym na świat przyszło potomstwo przysługuje wyłącznie urlop ojcowski. Jak już wspomniano, jego wymiar wynosi 14 dni. Odebrać można go także w momencie, kiedy matka przebywa na urlopie macierzyńskim. Wielu ojców decyduje się na ten krok ok razu po narodzinach dziecka, aby pomóc partnerce w odnalezieniu się w nowej sytuacji życiowej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby z urlopu ojcowskiego skorzystać później, nawet do 2 lat po narodzinach dziecka. Co istotne, ojciec adopcyjny także ma prawo skorzystać z urlopu ojcowskiego w terminie 2 lat licząc od dnia uprawomocnienia postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka, jednak nie później niż do osiągnięcią 7 roku życia przez dziecko. Urlop ojcowski jest w 100% płatny

Wniosek o urlop ojcowski - gdzie i kiedy złożyć

Każdy świeżo upieczony tata, który chce skorzystać z przysługującego mu prawa, musi złożyć wniosek o urlop ojcowski. Wzór dokumentu nierzadko dostępny jest w kadrach. Wniosek należy złożyć w zakładzie pracy, np. u pracodawcy. Co powinien zawierać? Będzie to imię i nazwisko ojca, a także okres, w którym chcemy skorzystać z urlopu ojcowskiego, jeżeli odbieramy jedynie połowę, tj. 7 dni, również należy uwzględnić tę informację. Wniosek musimy zaadresować do pracodawcy i złożyć podpis.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.