Zaburzenia osobowości mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjenta. Utrudniają budowanie relacji międzyludzkich i często przeszkadzają w samorozwoju. Na szczęście nie jesteśmy z tym sami. W Polsce i na świecie działa wiele poradni psychiatrycznych, które służą pomocą w przypadku różnego typu zaburzeń.
Zaburzenia osobowości – kiedy warto zgłosić się po pomoc?
Wiele osób obawia się wizyty u psychiatry. Powodem tego może być strach przed nieznanym. W społeczeństwie utarło się, że do psychiatry trafiają wyłącznie osoby z naprawdę poważnymi chorobami. Na szczęście powoli odchodzi się od tego schematu myślenia. Do poradni mogą się przecież zgłosić pacjenci cierpiący na bezsenność czy wypalenie zawodowe. W przypadku zaburzeń osobowości leczenie jest szczególnie ważne, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć samego siebie. Osoby cierpiące na tego typu zaburzenia mają trudności z adaptacją i odczuwają lęk w przypadku nagłych zmian. Mogą być nieelastyczne i wycofane. Jednym z symptomów jest także negatywne nastawienie do świata oraz nadmierna chęć kontroli. Warto na bieżąco się sobie przyglądać i wszelkie niepokojące zachowania konsultować z lekarzem psychiatrą.
Zaburzenia osobowości – leczenie w poradni psychiatrycznej
Jak przebiega leczenie zaburzeń osobowości? Przede wszystkim musi zaczynać się od postawienia trafnej diagnozy. Lepiej nie wykonywać jej samodzielnie lub za pomocą dostępnych w internecie testów. Najlepszym pomysłem jest udanie się do poradni psychiatrycznej, takiej jak ta https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-osobowosci/. Doświadczony lekarz psychiatra przeprowadzi wywiad i postawi diagnozę. Może zalecić przyjmowanie określonych leków, ale najprawdopodobniej skieruje pacjenta na psychoterapię, gdzie nauczy się rozumieć siebie i odpowiednio reagować na zewnętrzne bodźce. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego przypadku i stopnia nasilenia objawów. O leczeniu zaburzeń osobowości decyduje psychiatra, a nie pacjent. Poza tym u każdego zaburzenia mogą przybierać inną formę.