Wiadomości z Rybnika

Z jakim wykształceniem najłatwiej znaleźć pracę w Rybniku?

 • Dodano: 2023-06-23 09:45

Najnowsze dane Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku wskazują na rozwój lokalnego rynku zatrudnienia. W samym urzędzie dostępnych jest aż 137 ofert z różnych branż: od gastronomii, przez usługi, po budownictwo. A to przecież nie wszystko – oferty pracy publikowane są także, a może przede wszystkim, w sieci. Jaka praca w powiecie rybnickim czeka obecnie na chętnych? Sprawdź!

Praca w województwie śląskim – jak w regionie kształtuje się bezrobocie?

Każdego miesiąca Główny Urząd Statystyczny wylicza wskaźnik bezrobocia w Polsce. Wysoka stopa bezrobocia oznacza, że zapotrzebowanie na pracowników jest niższe niż liczba osób gotowych do podjęcia pracy. Bardzo niska świadczy o tym, że to pracodawcy mogą mieć problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Jak sytuacja wygląda na Śląsku i czy łatwo dostać pracę w Rybniku?

Bezrobocie w tym mieście w kwietniu 2023 roku wyniosło 2,8%, co dało ex aequo 4. miejsce wraz z Rudą Śląską pod względem najniższego wskaźnika bezrobocia w województwie wśród śląskich miast. Mniejszy poziom bezrobocia odnotowano jedynie w Gliwicach (2,4%), Bielsku-Białej i Tychach (1,8%) oraz w Katowicach (1,2%). W porównaniu do stopy bezrobocia w całym kraju (5,2%) jest to bardzo dobry wynik, warto jednak pamiętać, że bezrobocie w powiecie rybnickim było równe średniej krajowej – wyniosło 5,2%.

Praca w powiecie rybnickim – kto nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy?

Dane zebrane w badaniu przeprowadzonym przez Barometr Zawodów potwierdzają, że praca w województwie śląskim, tak jak na terenie całego kraju, dostępna jest przede wszystkim dla osób z wykształceniem medycznym, pedagogicznym i technicznym oraz dla pracowników z doświadczeniem budowlanym.

Braki kadrowe szczególnie odczuwalne są w oświacie – praca Rybnik czeka na nauczycieli praktycznej nauki zawodu i nauczycieli przedmiotów zawodowych. Duży deficyt poszukujących pracy prognozowany jest też wśród pracowników służb mundurowych. Dlaczego to właśnie na tych stanowiskach brakuje wystarczającej liczby kandydatów do pracy? Powodem są często warunki pracy, które nie odpowiadają kandydatom. Problem stanowi także starzejąca się kadra pracowników. Powstają nowe miejsca pracy, a nie przybywa kandydatów, którzy mogliby je objąć.

Zapotrzebowanie na dane zawody to szansa, by szybko zyskać stałe źródło dochodu z perspektywą rozwoju zawodowego. Aby znaleźć zatrudnienie, warto poznać realia danej branży i dostosować się do wymagań, jakie stawiają swoim pracownikom pracodawcy. Znając zawody deficytowe, łatwiej jest przygotować się do osiągnięcia celu, jakim jest praca w Rybniku. Jakie wykształcenie sprawi, że praca w powiecie rybnickim będzie na wyciągnięcie ręki? Prognozy Barometru Zawodów zakładają, że oferty pracy obejmą nie tylko oświatę i służby mundurowe. Zatrudnienie od ręki powinni znaleźć także:

 • analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych;
 • fizjoterapeuci i masażyści;
 • fryzjerzy;
 • instruktorzy nauki jazdy;
 • kierowcy autobusów;
 • kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
 • kosmetyczki;
 • lekarze;
 • monterzy instalacji budowlanych;
 • pielęgniarki i położne;
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
 • psycholodzy i psychoterapeuci;
 • samodzielni księgowi.

Deficyt poszukujących pracy to często także wynik niespełniania wymogów pracodawców przez kandydatów. Praca w Rybniku na powyższych stanowiskach nierzadko wymaga zarówno kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, jak i specjalnych certyfikatów, których nie posiadają osoby szukające pracy. W wielu przypadkach konieczne jest też ciągłe dokształcanie i śledzenie trendów branżowych.

Gdzie szukać pracy w Rybniku?

Rybnik jest miejscem działalności małych i dużych przedsiębiorców z różnych branż. Dzięki temu zatrudnienie znajdziesz niezależnie od tego, czy interesuje cię praca fizyczna, czy stanowisko biurowe. Wiele aktualnych ofert to jednocześnie praca dla Ukraińców – trzeba jednak mieć świadomość, że pracodawcy mają wymagania odnośnie doświadczenia i kwalifikacji w danym zawodzie. Nierzadko też oczekują znajomości języka polskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym.

Praca Rybnik oferowana jest poprzez urząd pracy, gdzie znajdziesz również oferty przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. W PUP skorzystasz też z innych form wsparcia: dofinansowywanych kursów i szkoleń czy poradnictwa zawodowego. Pomocne będą także lokalne serwisy ogłoszeniowe i ogólnokrajowe portale z ofertami pracy, np. Praca.pl.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.