Wiadomości z Rybnika

W jakich kieliszkach serwować szampana i likier?

  • Dodano: 2022-04-25 13:45

Co wspólnego mają ze sobą szampan i likier? Poza tym, że zawierają alkohol, łączy je jedynie fakt, że oba rodzaje trunku pija się okazyjnie – nie są to z reguły alkohole używane na co dzień. Warto więc wiedzieć jakich kieliszków używać do szampana, a jakich do likierów. Gdy na stole znajdzie się szkło, które jest odpowiednio dobrane, unikniemy towarzyskiej gafy, błyśniemy obyciem, a alkohol będzie podany elegancko i zgodnie z przyjętą tradycją. Tę cenną wiedzę powinna posiadać przede wszystkim obsługa każdego lokalu, które oferuje swoim gościom zarówno szampan, jak i różnego rodzaju likiery. Zanim podpowiemy jakie kieliszki powinniśmy wybrać, cofnijmy się nieco w czasie. 

Szampan, czyli krótka historia wina z bąbelkami

Nazwa tego szlachetnego trunku pochodzi od Szampanii – regionu w północno-wschodniej Francji, w którym zapoczątkowano produkcję tego szczególnego rodzaju wina musującego, które wytwarzane jest w naturalny sposób – dwutlenek węgla powstaje w trakcie procesu dojrzewania w butelkach, a nie w beczkach. Młode wino przechowuje się w chłodnych, ciemnych pomieszczeniach w pozycji horyzontalnej w temperaturze 3-5°C. 

Szampan produkowany jest od XVII wieku, co w porównaniu z innymi trunkami czyni go stosunkowo nowym konceptem winiarskim. Na pomysł butelkowania wina w butelkach z grubszego szkła wpadł w roku 1670 zakonnik dom Pierre Pérignon, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę jedna z najbardziej cenionych od lat szampańskich marek. Jest on również wynalazcą nowatorskiego sposobu korkowania, dzięki czemu wino mogło dojrzewać bez niespodziewanych ekscesów. Wcześniej ów szlachetny trunek nazywany był diabelskim winem, ponieważ naturalnie powstający gaz powodował, że butelki wybuchały lub były wystrzeliwane z nich korki. Przyczynę naturalnego musowania wina odkryto jednak dopiero w XIX wieku dzięki badaniom Louisa Pasteura nad procesem fermentacji.  

Szampańskie, musujące wino pojawiło się w sprzedaży ok. roku 1695 na terenie Francji, a jego prawdziwa, międzynarodowa kariera zaczęła się w XVIII wieku, gdy zasmakowała w nim ówczesna, europejska arystokracja. Prawdziwy szampan produkowany jest do dziś tylko i wyłącznie na terenie Szampanii. Inne wina musujące nazywane potocznie szampanem nie mają nic wspólnego z tym szlachetnym trunkiem, a jego nazwa jest zastrzeżona. 

W jakich kieliszkach należy serwować szampana?

Choć szampana można pić praktycznie do każdego rodzaju posiłku (w zależności od odmiany), jest to zazwyczaj trunek, którego używa się przy specjalnych okazjach, co wynika głownie z jego wysokiej ceny. 

Czym powinny wyróżniać się kieliszki do szampana? Rekomendowane są przede wszystkim kieliszki wysokie i smukłe, ze zgrabną, raczej długą nóżką. Z kieliszków płytkich z szeroką czarką bąbelki ulatniają się zbyt szybko, mimo to cieszą się one nadal sporym powodzeniem. Szkło do szampana powinno być idealnie przezroczyste – dopuszczalne są jedynie delikatne zdobienia, choć prawdziwi koneserzy preferują kieliszki zupełnie gładkie. Najpopularniejszy rodzaj kieliszka do szampana to tzw. flet. 

Szampan powinien być podawany po wcześniejszym schłodzeniu – optymalna temperatura serwowania waha się między 6 a 8°C. Starsze, bardziej treściwe butelki szampana można podawać w nieco wyższej temperaturze – do 15°C. Warto pamiętać, że szampan nie lubi światła – należy przechowywać go w chłodnym, zaciemnionym miejscu. 

Likier – czym właściwie jest i w jakich kieliszkach powinien być podawany

Likiery mają wiele wspólnego z nalewkami – są to alkoholowe, zazwyczaj słodkie i gęste ekstrakty z owoców, roślin korzennych lub ziół. Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa liquori – pierwsze likiery produkowane były w XVI wieku właśnie na terenie Italii i początkowo były używane jedynie w celach leczniczych. Dopiero po udoskonaleniu metod destylacji i dosłodzeniu winem lub miodem zaczęły być traktowane jako alkohol do picia towarzyskiego. Najlepiej smakują w dedykowanym szkle – tylko wówczas można docenić ich złożony aromat i smak. Kieliszki do likieru powinny być stosunkowo małe, z prostą czarką osadzoną na wysokiej, smukłej nóżce. Niekiedy ich kształt może być nieco bardziej fantazyjny, z czarką rozszerzającą się ku górze i krótką, dość grubą nóżką. Niezależnie od kształtu, nie powinno się ich napełniać całkowicie, a jedynie do ok. 2/3 pojemności.

W jakich kieliszkach serwować szampana i likier?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.