Wiadomości z Rybnika

Uprawnienia na wózki widłowe - prosta droga do pracy marzeń!

  • Dodano: 2019-01-24 13:30, aktualizacja: 2019-01-25 11:56

Pragniesz podnieść swoje kwalifikacje, zdobywając uprawnienia na wózki widłowe? Ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się z niego, co musisz zrobić, by je uzyskać, oraz ile to kosztuje.

Współczesny rynek pracy przeobraża się w zawrotnym tempie. Jeszcze niedawno uważane za zawody gorszej kategorii, dziś wszelkie profesje związane z pracą fizyczną gwarantują niemal natychmiastowe zatrudnienie oraz satysfakcjonujące zarobki. Wśród nich najczęściej wymieniany jest zawód operatora wózka widłowego. Zadaniem osoby go wykonującej jest sprawne kierowanie wózkiem widłowym oraz transport umieszczonych na nim ładunków.

Kto może zostać operatorem wózków widłowych?

Wbrew pozorom, kierowanie wózkiem widłowym jest pracą niezwykle odpowiedzialną i wymagającą odpowiednich predyspozycji. Operator wózków widłowych powinien potrafić skoncentrować się na wykonywanej czynności, szybko działać w sytuacjach stresowych, a także posiadać obszerną wiedzę z różnych obszarów - począwszy od budowy wózka po zasady udzielania pierwszej pomocy. Tak restrykcyjne wymagania nie są przesadą - od umiejętności operatora będzie zależeć, czy transport ładunków za pomocą wózków widłowych będzie odbywał się sprawnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W tym świetle konieczność zdobywania uprawnień na wózki widłowe nie jest nieuzasadnionym wymysłem, ale wymogiem przyczyniającym się do podniesienia standardów dotyczących pracy fizycznej.

Od strony technicznej uprawnienia na wózki widłowe może uzyskać jedynie osoba pełnoletnia, która poddała się, z pozytywnym wynikiem, badaniom psychotechnicznym. Powinna ona posiadać także zaświadczenie lekarskie dotyczące braku przeciwwskazań do podjęcia tego rodzaju pracy. Gdy te warunki są spełnione, kandydat może przystąpić do państwowego egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jego pozytywny wynik jest równoznaczny z nabyciem uprawnień na wózki widłowe.

Kurs na operatora wózków widłowych - co musisz wiedzieć

Chociaż teoretycznie przejście kursu na operatora wózków widłowych nie jest wymagane do przystąpienia do egzaminu, w praktyce na szkoleniu nabywa się całą niezbędną wiedzę potrzebną do jego zdania.

Na rynku znaleźć można bogaty wybór różnego rodzaju kursów na jazdę wózkami widłowymi. Ich duże zróżnicowanie wynika z rodzaju dodatkowych usług, jakie oferują organizatorzy. Należą do nich m.in. dodatkowe szkolenia dotyczące obsługi i konserwacji wózka czy wymiany jego części (osprzęt do wózków widłowych znajdziesz tutaj).

Za zróżnicowaną ofertą idzie także duża rozpiętość cenowa. W cenę kursu zazwyczaj wlicza się także cena badań lekarskich oraz obowiązkowych badań psychotechnicznych. Tutaj dowiesz się, jak wyglądają psychotesty na wózki widłowe.

Dodatkowo na ostateczną kwotę wpływ na rodzaj uprawnień, jakie chcemy uzyskać. Wyróżniamy tu następujące kategorie:

  • I WJO – uprawnienia te dają możliwość prowadzenia każdego typu wózka widłowego;
  • II WJO – kategoria ta uprawnia do prowadzenia jedynie wózków jezdniowych, takich jak np. wózki widłowe elektryczne (sprawdź tutaj);
  • III WJO – tego rodzaju uprawnienia pozwalają na kierowanie wyłącznie wózkami, które są prowadzone spoza pojazdu (mowa np. o wózkach paletowych).

Jak nietrudno się domyślić, cena odpowiada poziomowi kategorii. Najwięcej zapłacimy zatem za tę najbardziej wymagającą, czyli I WJO – ceny za kurs mogą w tym wypadku przekraczać nawet 1000 zł. Nieco mniej będzie kosztować II WJO, zaś III WJO - już ok. 300 zł.

Za co jeszcze zapłacimy, chcąc uzyskać uprawnienia na wózki widłowe? Oczywiście – za sam egzamin! Jego cena to aktualnie 152 zł. Dodatkowe koszty generuje także chęć uzyskania duplikatu uprawnień, na przykład w przypadku zagubienia oryginału - obecnie jest to 65 zł.

Jak wygląda egzamin na wózki widłowe?

Chociaż odbycie kursu zapewnia kompleksowe przygotowanie do sprawdzania naszej wiedzy przez komisję UDT, warto wiedzieć, czego spodziewać się w czasie egzaminu, by uniknąć niepotrzebnego stresu.

Egzaminy na wózki widłowe mają dwudzielną strukturę - składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. W trakcie tej pierwszej sprawdzana jest nie tylko wiedza na temat budowy i funkcjonowania wózka, ale także np. regulacji prawnych dotyczących jego użytkowania. Część praktyczna obejmuje jazdę wózkiem po prostym torze, wymijanie przeszkód czy sprawny transport ładunku i umieszczanie go w odpowiednim miejscu.

Chcesz poznać podstawowe zasady dotyczące jazdy wózkiem widłowym? Znajdziesz je tutaj!

Podsumowanie

Chociaż po przeczytaniu tego artykułu możesz mieć wrażenie, że uzyskanie uprawnień na wózki widłowe to wcale nie taka prosta sprawa, nie ma powodu do obaw. Odpowiednie kursy przygotowują się do egzaminu w stopniu umożliwiającym bezproblemowe zdanie. Wysiłek się opłaca – warto zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, by cieszyć się satysfakcjonującym i pożądanym obecnie na rynku pracy zawodem.

Chcesz wiedzieć, ile zarabia operator wózków widłowych? Dowiesz się tutaj!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.