Wiadomości z Rybnika

Szkolenie z pierwszej pomocy: czego się na nim nauczymy?

  • Dodano: 2019-12-23 15:00

Dla wielu osób udzielanie pierwszej pomocy wydaje się niewykonalne. Niestety mamy do czynienia z sytuacją, w której nie ma obowiązkowych szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej, mimo obowiązku udzielenia jej w razie wypadku. Skazani jesteśmy więc albo na poleganie na przypadkowo nabytej wiedzy, albo na prywatne kursy. Czego możemy się na nich nauczyć i czy warto w nie inwestować?

Na czym polega dobre szkolenie z pierwszej pomocy?

Dobrze prowadzone szkolenie – nie tylko z pierwszej pomocy – to takie, na którym jest jak najmniej „suchej” teorii, a jak najwięcej praktyki. Niestety, dość rzadko się z takimi spotykamy. Standardem jest to, że na dziesięcioosobową grupę przypada jeden fantom, o ile prowadzący kurs w ogóle nim dysponuje. Wiele osób otrzymuje jedynie podstawowe informacje o pierwszej pomocy, a jeżeli ktoś nie robił kursu na prawo jazdy, to często w ogóle mógł na takim kursie nie być.

Na dobrym szkoleniu z pierwszej pomocy powinniśmy zdobyć jak najwięcej praktycznych umiejętności, takich jak:

  • przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej

  • zatamowanie krwotoku

  • zabezpieczenie osoby poszkodowanej

  • obsługa automatycznego defibrylatora

oraz kilku innych. Przede wszystkim jednak powinniśmy wpoić sobie główną zasadę: koniecznie należy spróbować takiej pomocy udzielić, ponieważ nawet amatorsko przeprowadzona pierwsza pomoc znacząco zwiększa szanse poszkodowanej osoby na przeżycie.

Kto powinien przejść szkolenie z pierwszej pomocy?

Można powiedzieć, że takie szkolenie powinien przejść każdy. Wypadki najczęściej zdarzają się wtedy, gdy nikt się ich nie spodziewa, a poleganie na tym, że zawsze znajdzie się ktoś inny może skończyć się źle. Dlatego niezależnie od tego, jaki wykonujemy zawód, warto zorientować się, gdzie można zapisać się na szkolenie z pierwszej pomocy – bywa, że takie szkolenie organizuje uczelnia lub pracodawca, można też zapisać się indywidualnie, np. tu: https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Warto zwrócić uwagę na ilość praktyki, jaką oferuje takie szkolenie; jak z każda umiejętnością, także udzielania pierwszej pomocy najlepiej nauczyć się „na własnej skórze”, a nie tylko przyswoić teoretyczną wiedzę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.