Wiadomości z Rybnika

Solidny montaż paneli fotowoltaicznych to podstawa. Jaki rodzaje elementów są stosowane?

  • Dodano: 2021-01-27 11:15

Panele fotowoltaiczne służą do wytwarzania prądu za pomocą ogniw, które potrafią przemieniać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Tego typu wyposażenie jest dzisiaj spotykane bardzo często i szacuje się, że w przyszłości będzie korzystało z nich wielu użytkowników, by produkować prąd jeszcze taniej.

Instalacja PV, czyli fotowoltaiczna składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Nawet najmniejsze z nich mają wtedy duże znaczenie. Poza samymi panelami oraz inwerterem, a także licznikiem do zliczania prądu, ważne są właściwe elementy mocujące.

Montaż paneli fotowoltaicznych

Najczęściej panele fotowoltaiczne są montowane na dachach budynków – mogą być one umieszczone na dachach skośnych lub dachach prostych. Gdy taki montaż nie jest możliwy, wtedy istnieje jeszcze jedna opcja – instalacja paneli na podłożu na odpowiednio przystosowanej do tego konstrukcji. Niezależnie od wybranego wariantu, montaż paneli powinien odbywać się z użyciem odpowiednich elementów montażowych.

Zaliczają się do nich:

  • klemy

  • łączniki

  • uchwyt

  • wsporniki

  • profile

Czy dokładnie są powyższe rodzaje elementów? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat.

Klemy do paneli fotowoltaicznych

To rodzaj elementów metalowych, które przeznaczone są do mocowania ogniw słonecznych o profili montażowych. Pod względem swojego wyglądu przypominają one schodki. Wykonuje się je z wysokiej jakości aluminium.

Łączniki do paneli fotowoltaicznych

Są one przeznaczone do łączenia ze sobą znajdujących się obok profili – szyn montażowych paneli fotowoltaicznych. Mają otwory do śrub.

Profile do paneli fotowoltaicznych

Odpowiednio dobrane profile aluminiowe do paneli fotowoltaicznych pozwalają na uzyskanie maksymalnego bezpieczeństwa paneli. Są one określane także jako szyny montażowe. Za ich pomocą można łatwo zamocować panele z użyciem klem, czyli klamr montażowych. Profile dostępne są w różnych długościach do wyboru.

Wsporniki do paneli fotowoltaicznych

Są to elementy o trójkątnym kształcie, które stosowane są do wykonania montażu paneli na dachach płaskich lub posiadających mniejsze nachylenie.

Uchwyty do paneli fotowoltaicznych

Szeroka gama elementów montażowych, które są przeznaczone do wykonania montaż paneli do różnych typów dachów. Są one dopasowane między innymi do dachów o konstrukcji dachówkowej – z dachówkami ceramicznymi, betonowymi, dachów z blachodachówkami. Doborem odpowiednich materiałów do montażu paneli powinna zająć się fachowa firma, która wskaże, jakie z nich sprawdzą się w danym miejscu najlepiej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.