Wiadomości z Rybnika

Rolnictwo precyzyjne - dlaczego warto skorzystać z dobrodziejstw techniki?

  • Dodano: 2019-12-23 13:45

Przemysł technologiczny nieustannie rozwija się i oferuje coraz to nowsze rozwiązania. Korzystamy z nich w bardzo wielu dziedzinach naszego życia. Okazuje się, że rolnictwo także jest udoskonalane dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Tak powstało rolnictwo precyzyjne.

Rolnictwo precyzyjne – co nowego wnosi do metod uprawy ziemi?

Człowiek trudni się rolnictwem od tysięcy lat. Nieustannie poszukuje też metod, które pozwolą mu osiągnąć lepsze plony czy usprawnić pracę. Rolnictwo przebyło długą drogę – od ręcznej pracy przez siłę zwierząt, a na nowoczesnych maszynach kończąc. To jednak nie koniec. W ostatnich latach człowiek ma bowiem możliwość wglądu do danych, które dotąd były poza jego zasięgiem. Wszystko dzięki popularyzacji dronów oraz pomiarów teledetekcyjnych. W ten sposób powstał sposób gromadzenia i przetwarzania danych, który nazywamy rolnictwem precyzyjnym. Ten innowacyjny model prowadzenia gospodarstwa nie jest już skierowany wyłącznie do wielkopowierzchniowych upraw. Bez posiadania kosztownego sprzętu może być bowiem stosowane praktycznie w każdym gospodarstwie.

Rolnictwo precyzyjne – na czym się opiera?

Rozwiązanie te opiera się na kilku metodach gromadzenia danych. Jednym z nich jest NDVI, czyli znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji. Pozwala on określić bardzo precyzyjnie stan rozwojowy oraz kondycję uprawianych roślin. W ten sposób poznamy także cykl dobowy rośliny. Wszystkie te dane są niezwykle cenne dla człowieka. W połączeniu z analizą próbek gleby czy badaniem poziomu azotu dają nam pełny obraz kondycji danej uprawy. W tym miejscu dowiesz się więcej ten temat https://rolnictwoprecyzyjne.eu/. Rolnictwo precyzyjne daje więc nam ogrom możliwości. Przede wszystkim nie musimy już nawozić całego obszaru upraw. Wystarczy bowiem, że zrobimy to tam, gdzie rzeczywiście jest to potrzebne. Z pomocą specjalistów możemy więc ograniczyć koszty i zwiększyć plony oraz związany z tym zysk z upraw. Warto więc rozważyć taką formę modernizacji gospodarstwa. Z pewnością nie będziemy żałowali tego rodzaju decyzji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.