Wiadomości z Rybnika

Praca w lubuskiem, stopa bezrobocia pod koniec 2017 roku

  • Dodano: 2018-02-26 16:15, aktualizacja: 2018-02-27 11:08

Bezrobocie w województwie lubuskim wynosiło w grudniu 2017 roku 6,6 procent, czyli tyle, co średnie bezrobocie w Polsce. W miastach było mniejsze niż w powiatach w ogóle. Na początku 2018 roku praca w lubuskiem oferowana była m.in. w sprzedaży, obsłudze klienta, gastronomii i w branży budowalnej.

Oferty pracy i branże, w jakich zatrudniano najczęściej na początku 2018 roku

Na początku 2018 roku więcej oferty pracy w lubuskiem było w podregionie zielonogórskim niż w podregionie gorzowskim. Każdy, kto wpisał w wyszukiwarkę internetową „praca lubuskie”, mógł zapoznać się z ogłoszeniami o pracę stałą i tymczasową, na różnych stanowiskach i w wielu branżach.

Najwięcej ofert pracy dotyczyło sprzedaży i obsługi klienta, niewiele mniej produkcji i transportu. Poszukiwano też pracowników w branży budowlanej, gastronomii oraz w dziedzinie administracji biurowej. Wymagania i warunki były mocno zróżnicowane i nawet na takich samych lub podobnych stanowiskach w różnych firmach oferowano inne wynagrodzenie i korzyści, inny był też zakres obowiązków.

We wszystkich branżach szukano pracowników o niskich i o wysokich kwalifikacjach – na różne szczeble. Od specjalistów i osób zarządzających wymagano doświadczenia, adekwatnego wykształcenia (minimum średniego lub technicznego, niekiedy wyższego na konkretnych kierunkach, w tym wyższego z zakresu mechaniki, robotyki i innych inżynieryjnych) oraz umiejętności dobrej organizacji pracy, samodzielności i sumienności.

Od kandydatów do pracy na niższych szczeblach zwykle oczekiwano chęci i motywacji do pracy, czasem konkretnych uprawnień, np. posiadania książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych czy uprawnień na wózki widłowe. Rzadziej oczekiwano konkretnego wykształcenia.

Bezrobocie w województwie lubuskim w 2017 roku

Stopa bezrobocia w województwie lubuskim pod koniec grudnia wynosiła 6,6 procent. To tyle samo, ile średnio w Polsce. Podregion gorzowski miał niższy poziom bezrobocia od podregionu zielonogórskiego.

Najmniej bezrobotnych w stosunku do osób pracujących było w powiatach gorzowskim (4,8 procent, miasto Gorzów Wielkopolski – 2,6 procent) oraz w słubickim (3,1 procent, powiat należy do podregionu gorzowskiego). Największa stopa bezrobocia była w powiatach międzyrzeckim (12,9 procent, podregion gorzowski), krośnieńskim (11,5 procent, podregion zielonogórski) oraz w powiatach strzelecko-drezdeneckim i żagańskim (po 11,4 procent, podregiony gorzowski i zielonogórski).

Bezrobocie w mieście Zielona Góra wynosiło 3,4 procent, w całym podregionie zielonogórskim  – 7 procent.

Anna Harasymiuk

Zobacz także: Praca w Kutnie - przegląd ofert i warunków


Źródło: Materiały partnera

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.