Wiadomości z Rybnika

Pozycjonowanie lokalne - czym i dla kogo jest?

  • Dodano: 2019-09-26 07:00, aktualizacja: 2019-09-25 16:17

Dziś silna pozycja strony w internecie w takim samym wymiarze istotna jest dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych, lokalnych firm. Różnica polega jednak oczywiście w celach i grupie odbiorców. W przypadku stron oferujących produkty lub usługi tylko w określonym regionie najlepszym rozwiązaniem jest pozycjonowanie lokalne, które pozwala trafiać do grupy odbiorców znajdującej się w pobliżu siedziby firmy.

Na czym polega pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne skierowane jest głównie do firm, którym zależy, aby internauci mogli wyszukać jej usługi będąc w pobliżu. Sprawdzane jest to za pomocą lokalizacji w telefonie. Internet jest miejscem, gdzie staramy się znaleźć najlepsze restauracje w mieście, podczas weekendowego wyjazdu lub znaleźć numer do pomocy drogowej przy awarii samochodu.

Wyciągamy telefon i wpisujemy konkretną frazę w Google. Następnie wyszukiwarka wyświetla nam stronę, która jest najbardziej adekwatna do naszego zapytania. Dzięki geolokalizacji pierwsze wyniki w wyszukiwarce są stronami najbardziej sprawdzonych firm w okolicy. Oznacza to, że posiadając swoją stronę firmową, za wszelką cenę powinniśmy doprowadzić do osiągnięcia wysokiej pozycji w lokalnym wyszukiwaniu.

Pozycjonowanie lokalne – kto może skorzystać najbardziej?

Tak naprawdę każda firma może skorzystać z wysokiej pozycji w lokalnym wyszukiwaniu. Największe efekty przynosi jednak w przypadku mniejszych firm, które ukierunkowane są na grupę klientów znajdujących się w konkretnym regionie. Należą do nich m.in. restauracje, kawiarnie, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, warsztaty samochodowe, usługi specjalistyczne, kwiaciarnie oraz usługi budowlane.

Działania on-site

Pierwszym krokiem - do osiągnięcia wysokiej pozycji w lokalnych wyszukiwanych - jest zadbanie o elementy znajdujecie się na stronie. Poza standardową optymalizacją SEO obejmującą m.in. wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych w artykułach i opisach, ustawienia tytułów, nagłówków, metadanych i linków, konieczne jest zadbanie również o specyficzne działania mające na celu wskazać wyszukiwarkom, w którym dokładnie miejscu znajduje się firma.

W takiej sytuacji słowa kluczowe powinny zawierać miasto lub region, w którym funkcjonuje firma. Warto również stworzyć pod stronę „o mnie/o nas”, gdzie przedstawione będą najważniejsze informacje o firmie oraz dokładny adres. Dane kontaktowe powinny zawierać również znacznik na mapie Google.

Działania off-site

Drugą częścią pozycjonowania lokalnego jest pozycjonowanie off-site, które również powinno być dostosowane do lokalnego funkcjonowania firmy. W takiej sytuacji staramy się zdobywać linki z lokalnych witryn np. ze strony urzędu gminy lub miasta, lokalnych serwisów informacyjnych oraz lokalnego katalogu firm. Pomocnym elementem jest także stworzenie wizytówki Google Moja Firma, która pomaga w zlokalizowaniu siedziby firmy. 

Lokalne pozycjonowanie stron nie musi być wcale o wiele trudniejsze niż standardowe pozycjonowanie pod warunkiem, że będziemy trzymać się najważniejszych zasad oraz wskazówek. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest jednak współpraca ze specjalistami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.