Dziś silna pozycja strony w internecie w takim samym wymiarze istotna jest dla dużych przedsiębiorstw, jak i małych, lokalnych firm. Różnica polega jednak oczywiście w celach i grupie odbiorców. W przypadku stron oferujących produkty lub usługi tylko w określonym regionie najlepszym rozwiązaniem jest pozycjonowanie lokalne, które pozwala trafiać do grupy odbiorców znajdującej się w pobliżu siedziby firmy.
Na czym polega pozycjonowanie lokalne?
Pozycjonowanie lokalne skierowane jest głównie do firm, którym zależy, aby internauci mogli wyszukać jej usługi będąc w pobliżu. Sprawdzane jest to za pomocą lokalizacji w telefonie. Internet jest miejscem, gdzie staramy się znaleźć najlepsze restauracje w mieście, podczas weekendowego wyjazdu lub znaleźć numer do pomocy drogowej przy awarii samochodu.
Wyciągamy telefon i wpisujemy konkretną frazę w Google. Następnie wyszukiwarka wyświetla nam stronę, która jest najbardziej adekwatna do naszego zapytania. Dzięki geolokalizacji pierwsze wyniki w wyszukiwarce są stronami najbardziej sprawdzonych firm w okolicy. Oznacza to, że posiadając swoją stronę firmową, za wszelką cenę powinniśmy doprowadzić do osiągnięcia wysokiej pozycji w lokalnym wyszukiwaniu.
Pozycjonowanie lokalne – kto może skorzystać najbardziej?
Tak naprawdę każda firma może skorzystać z wysokiej pozycji w lokalnym wyszukiwaniu. Największe efekty przynosi jednak w przypadku mniejszych firm, które ukierunkowane są na grupę klientów znajdujących się w konkretnym regionie. Należą do nich m.in. restauracje, kawiarnie, zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, warsztaty samochodowe, usługi specjalistyczne, kwiaciarnie oraz usługi budowlane.
Działania on-site
Pierwszym krokiem - do osiągnięcia wysokiej pozycji w lokalnych wyszukiwanych - jest zadbanie o elementy znajdujecie się na stronie. Poza standardową optymalizacją SEO obejmującą m.in. wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych w artykułach i opisach, ustawienia tytułów, nagłówków, metadanych i linków, konieczne jest zadbanie również o specyficzne działania mające na celu wskazać wyszukiwarkom, w którym dokładnie miejscu znajduje się firma.
W takiej sytuacji słowa kluczowe powinny zawierać miasto lub region, w którym funkcjonuje firma. Warto również stworzyć pod stronę „o mnie/o nas”, gdzie przedstawione będą najważniejsze informacje o firmie oraz dokładny adres. Dane kontaktowe powinny zawierać również znacznik na mapie Google.
Działania off-site
Drugą częścią pozycjonowania lokalnego jest pozycjonowanie off-site, które również powinno być dostosowane do lokalnego funkcjonowania firmy. W takiej sytuacji staramy się zdobywać linki z lokalnych witryn np. ze strony urzędu gminy lub miasta, lokalnych serwisów informacyjnych oraz lokalnego katalogu firm. Pomocnym elementem jest także stworzenie wizytówki Google Moja Firma, która pomaga w zlokalizowaniu siedziby firmy.
Lokalne pozycjonowanie stron nie musi być wcale o wiele trudniejsze niż standardowe pozycjonowanie pod warunkiem, że będziemy trzymać się najważniejszych zasad oraz wskazówek. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest jednak współpraca ze specjalistami.