Wiadomości z Rybnika

Oszczędzanie na lokacie bankowej - wady i zalety

  • Dodano: 2017-01-14 07:00, aktualizacja: 2017-03-13 13:52

Lokaty bankowe są jednym z najlepszych sposobów na oszczędzanie pieniędzy. Jak pokazuje każde porównanie lokat w bankach, korzysta z nich coraz więcej osób, a dzieje się tak z różnych powodów. Lokaty bankowe | Ranking lokat bankowych PADO24

Jednym z nich jest bezpieczeństwo. Banki gwarantują użytkownikom lokat, że zawsze zwrócą im powierzoną sobie kwotę, i to dodatkowo powiększoną o odsetki. Klient nigdy więc na takim rozwiązaniu nie traci. Żyjemy w czasach, w których jest wiele niepewności, i co chwilę słyszymy o różnych finansowych kryzysach lub bankructwach. Osoba oszczędzająca na lokacie ma zawsze zagwarantowany zysk. Ponadto często użytkownik depozytu może dokładnie określić, ile będzie wynosił jego kapitał w momencie zakończenia lokaty. Uzyskana dodatkowo kwota nie będzie raczej ogromną fortuną, ale z pewnością wspomoże niejeden domowy budżet. Lokata to jeden z ciekawszych, a zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na zgromadzenie potrzebnego kapitału. Warto poznać tę usługę bliżej i przeanalizować jej mocne i słabe strony.
 

Dlaczego warto oszczędzać na lokacie?
Jak już wiadomo, umieszczenie pieniędzy na lokacie umożliwi nam uzyskanie korzyści finansowych. Wynika to z faktu, że depozyty takie są oprocentowane. Zazwyczaj co prawda niezbyt wysoko, ale i tak jest to lepsza metoda niż samodzielne odkładanie gotówki. Nie warto przechowywać pieniędzy w domu, gdyż ich wartość wtedy nie wzrośnie. Pozwólmy im na siebie zarabiać, by z czasem pomnażały się coraz bardziej.

Z drugiej jednak strony lokata lokacie nierówna. Dlatego też przed zdecydowaniem się na którąś z nich, powinniśmy przeanalizować wiele ofert różnych banków. Posiadanie lokaty  przede wszystkim umożliwia bezpieczne przechowanie gotówki – nasze pieniądze będą w rękach ekspertów, którzy będą za nie odpowiadać. Instytucje finansowe mają dla swoich klientów wiele ofert. Jeżeli posiadamy znaczną ilość pieniędzy, mamy większą szansę na lokatę na lepszych warunkach. Dużo jednak zależeć będzie od tego, z jakim bankiem współpracujemy – przeważnie każdy z nich rządzi się swoimi prawami. Warto jednak odkładać nawet niewielkie sumy. W ten sposób łatwiej zgromadzimy kapitał, który będziemy mogli wydać w przyszłości, np. na emeryturze, kiedy to nasza sytuacja finansowa nie jest z reguły zbyt dobra. Oszczędności przydadzą się również na przykład w momencie, gdy będziemy chcieli posłać dziecko na studia lub kupić lepsze auto. Dzięki pieniądzom z lokat bankowych szybciej zrealizujemy swoje cele i poprawimy jakość naszego życia. Odkładanie funduszy ma więc same korzyści, a lokata to jedno najskuteczniejszych i najpopularniejszych narzędzi do tego stworzonych.

Jakie są wady lokaty?
Lokata, mimo że jest bardzo wartościowym produktem, ma również kilka poważnych wad. Fundusze znajdujące się na niej są zamrożone. Oznacza to, że w czasie jej trwania będą do dyspozycji banku, a pobranie ich przed wyznaczonym terminem narazi klienta na konsekwencje, np. na utratę odsetek. Kolejną wadą jest dość niskie zazwyczaj oprocentowanie oraz obowiązek odprowadzenia od uzyskanych w ten sposób pieniędzy wysokiego podatku.

Szukasz odpowiedniej lokaty? PADO24 – Twój doradca finansowy!
Poszukujesz sprawdzonych informacji o lokatach? Zajrzyj na stronę PADO24. Dowiesz się, czym należy kierować się podczas wybierania tego oraz innych produktów finansowych. PADO24 to rzetelny serwis internetowy poświęcony różnym zagadnieniom ze świata bankowości i finansów. Został on stworzony z myślą o ludziach poszukujących praktycznych porad i wskazówek. Materiały znajdujące się na nim napisane są prostym i przystępnym językiem. Na stronie odnajdziesz również profesjonalny i na bieżąco aktualizowany ranking lokat! Z jego pomocą z pewnością wybierzesz najlepszy depozyt na rynku!

Oszczędzanie na lokacie bankowej - wady i zalety

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.