Wiadomości z Rybnika

Od czego zacząć remont łazienki?

  • Dodano: 2015-06-11 14:45, aktualizacja: 2015-06-15 10:36

Jeśli na ścianach łazienki pojawiły się nieestetyczne zawilgocenia, płytki zaczynają pękać, fugi poczerniały, armatura sanitarna znajduje się w kiepskim stanie, a na dodatek w izolacji przeciwwilgociowej pojawiły się nieszczelności, to znak, który mówi, że czas zabrać się za generalny remont łazienki.

Zwykle przeprowadza się go co kilka lub kilkanaście lat. Jest to poważne przedsięwzięcie, wymagające rzetelnych przygotowań i precyzyjnego określenia zakresu prac. Przede wszystkim należy zastanowić się nad możliwościami finansowymi: ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na remont? Na ostateczny koszt składa się między innymi cena materiałów oraz armatury (jeżeli planowana jest jej wymiana), ale trzeba uwzględnić również koszty różnych prac dodatkowych, związanych ze zmianą usytuowania armatury i innych sprzętów, wymianą rur i starych grzejników. Koszt będzie większy, jeżeli zdecydujemy się na modernizację ogrzewania i oświetlenia lub podwieszane sufity (idealne, jeśli chcemy uczynić łazienkę bardziej przytulną i nowoczesną).

Warto zacząć od profesjonalnego projektu


Kwestie praktyczne to jedno, ale liczy się również estetyka tego pomieszczenia: chodzi o to, aby mieszkańcy czuli się w nim po prostu swobodnie, a goście mogli zachwycić naszym gustem. Pierwszym etapem powinien być dobry projekt, dzięki któremu łazienka będzie urządzona zgodnie z naszymi upodobaniami i najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Doświadczony architekt wnętrz dysponując planem pomieszczenia (kształt i szczegółowe wymiary) zaproponuje najlepsze usytuowanie poszczególnych sprzętów (umywalki,WC, wanna, kabina prysznicowa), podpowie optymalne rozplanowanie oświetlenia oraz rozwiązania, które optycznie powiększą małą łazienkę, a dużą uczynią przytulnym pokojem kąpielowym. Mając w ręce projekt, będzie łatwiej policzyć koszty.

Najlepszy czas na remont w łazience


Kolejny krok to ustalenie właściwej kolejności poszczególnych prac i znalezienie solidnych wykonawców. Chociaż wielu właścicieli mieszkań, zwłaszcza słynących jako "złote rączki", uważa że ze wszystkim poradzi sobie samodzielnie, to jednak do niektórych robót, takich jak na przykład podwieszane sufity, czy wymiana starej instalacji elektrycznej należy zatrudnić fachowca, bo albo wymagają udziału co najmniej dwóch osób albo posiadanie uprawnień. Dobra ekipa remontowo-budowlana jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Można samodzielnie sprawdzać oferty poszczególnych firm, ale z reguły zajmuje to mnóstwo czasu. Mniej czasochłonne jest skorzystanie z możliwości, jakie zapewniają nowoczesne technologie czyli po prostu internet. Na portalach takich, jak http://www.oferteo.pl czy na specjalistycznych stronach branżowych można znaleźć rzetelnych i sprawdzonych wykonawców, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i wybrać najkorzystniejszą opcję.

Eksperci radzą, aby remont łazienki przeprowadzić w ciepłych miesiącach. Sezon letni nadaje się do tego idealnie, gdyż tynki czy gładzie potrzebują trochę czasu, aby dokładnie wyschnąć. To samo dotyczy płytek na podłodze i ścianach, a bez tego nie da się rozpocząć kolejnych prac. Chociaż cały remont można opisać w kilku zdaniach, to trzeba liczyć się z tym, że zajmie nie mniej niż kilka tygodni.

Wyremontowana łazienka jak nowa - kolejność prac krok po kroku


Remont rozpoczyna się od usunięcia z łazienki wszystkich elementów, które wymagają wymiany, w tym również mebli, dekoracji, luster itp. Następny etap to skucie kafelków lub glazury z podłogi i ze ścian. Potem fachowcy przystąpią do wykonania robót podtynkowych. Zostanie rozprowadzona nowa instalacja wodno-kanalizacyjna, czyli przede wszystkim rury, a także grzejniki, a następnie instalacja elektryczna (to moment na bardziej funkcjonalne usytuowanie gniazdek). Jeśli planowane jest ogrzewanie podłogowe, montuje się je na tym etapie i wykonuje montaż podwieszanego sufitu, który zazwyczaj wymaga paru zmian w instalacji doprowadzającej prąd. Wtedy też dokonuje się wszelkich robót związanych z zabudowami z płyt gipsowych. Zanim zostanie wykonana zabudowa łazienki, wszystkie powierzchnie należy dokładnie oczyścić i wyrównać, a przed kładzeniem nowych płytek także zagruntować. Wykończenie łazienki rozpoczyna się od ścian: zgodnie z projektem wykłada się je płytkami, maluje farbą wodoodporną albo dekoruje tapetą. Potem czas na podłogę. Końcowy etap remontu to montaż urządzeń sanitarnych oraz ustawienie mebli i dekoracja eleganckimi dodatkami.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.