Wiadomości z Rybnika

Najnowsze rozwiązania w fotowoltaice. Sprawdź, czego nie wiesz

  • Dodano: 2022-09-26 10:00

Fotowoltaika, której koszty stale maleją, w krótkiej chwili stała się naszą teraźniejszością. Nie oznacza to jednak, że technologia stale nie będzie podlegać dalszemu rozwojowi. Oto kilka rozwiązań, z którymi możemy spotkać się w niedalekiej przyszłości!

Dryfujące farmy fotowoltaiczne

Fotowoltaika, jaką znamy dzisiaj to ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na dachach budynków bądź bezpośrednio na gruncie. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej popularne w skali gospodarstw domowych lub małych przedsiębiorstw, a drugie wśród producentów energii. Za jakiś czas dodatkowo mogą pojawić się dryfujące farmy fotowoltaiczne ulokowane na dużych zbiornikach wodnych. Szacuje się, że poprawiłoby to ich wydajność o 10% ze względu na chłodzenie ogniw przez wodę. Taka technologia obniżyłaby również koszty montażu instalacji.

Fotowoltaiczne ekrany akustyczne

Ekrany akustyczne ciągnące się wzdłuż dróg kilometrami to konieczność. Skoro nie można z nich zrezygnować, nic nie stoi na przeszkodzie, aby niebawem zaczęły pełnić kolejną funkcję – produkować energię. W Stanach Zjednoczonych policzono, że tamtejsze ekrany akustyczne o łącznej długości blisko 5000 km byłyby w stanie wygenerować rocznie nawet 400 GWh niemal darmowej energii elektrycznej.

Okleina słoneczna

Cześć właścicieli domów zwleka z instalacją ogniw fotowoltaicznych ze względu na fakt, że wizualnie zbyt mocno ingerują one w estetykę budynku. Z tym problemem również postanowiono zmierzyć się za Oceanem. Obecnie w fazie testów znajduje się tak zwana okleina słoneczna, która przypomina folię, a pokrywając panele nie wpływa na ich efektywność. Taka okleina może zostać przygotowana na zamówienie, aby w pełni skomponować się z pokryciem dachu, albo otoczeniem budynku – na przykład ogrodem. Zaletę tego rozwiązania stanowi fakt, że nie wymaga ona konstrukcji nośnej. Okleina prawdopodobnie miałaby też potencjał reklamowy – podobnie jak reklamy na autach czy miejskich autobusach. Z tego skorzystać mogą przedsiębiorstwa.

O ile na wspomniane technologie trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać, fotowoltaika w skali makro jest racjonalnym rozwiązaniem już dziś. Wystarczy wspomnieć, że dzierżawa działki pod fotowoltaikę to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli nieużytków rolnych, natomiast duże przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na wybudowanie farmy fotowoltaicznej poza terenem, aby pokryć nawet 100% swojego zapotrzebowania na energię elektryczną! Na polskim rynku takie rozwiązanie oferuje między innymi firma Green Genius – jeden z europejskich liderów w dziedzinie OZE.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.