Wiadomości z Rybnika

Najlepsze platformy freelancerskie w Polsce: porównanie i recenzje

  • Dodano: 2024-07-04 21:15, aktualizacja: 2024-07-09 18:24

Liczba platform dla freelancerów dostępnych w Polsce jest coraz wyższa. Specjaliści mogą szukać zleceń i rozliczać się zarówno w serwisach o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. W zależności od branży, w której działają, liczba aktywnych zleceń wynosi od kilku do nawet kilkuset w jednym czasie. Jeśli chcesz zacząć działalność jako freelancer zlecenia, poznaj najlepsze platformy freelancerskie w Polsce.

Co dają platformy dla freelancerów?

Korzystając z platform freelancerskich, uzyskujesz stały dostęp do różnorodnych zleceń z każdej branży. Nie musisz szukać klientów na własną rękę, gdyż platforma łączy w jednym miejscu freelancerów, którzy chcą podjąć się pracy i zleceniodawców. Dzięki temu specjaliści mają więcej czasu na wykonywanie projektów i utrzymanie ciągłości zleceń. Co jeszcze zyskuje freelancer? Zlecenia dostępne przez dedykowane serwisy są również objęte systemem bezpiecznych płatności, co ogranicza ryzyko wykonania usługi bez zapłaty. W razie sporów z klientem administracja serwisu zwykle służy pomocą i podejmuje się negocjacji pomiędzy stronami umowy.

Jeśli chcesz rozpocząć poszukiwanie zleceń dla freelancerów przez platformy, sprawdź, które z nich są warte uwagi.

Freelancehunt

Freelancehunt to europejska platforma dla freelancerów i zleceniodawców działająca od 2005 roku i obsługująca już ponad milion użytkowników z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, w tym z Polski. Dołączenie do grona użytkowników jest proste i szybkie, a usługi płatne są dobrowolne, dlatego korzystanie z serwisu kosztuje tyle, ile chce zapłacić freelancer. Płatne konto premium pozwala jednak zarabiać lepiej i zdobywać większą liczbę zleceń. Prowizja wynosi z kolei 9% od wartości zlecenia.

Upwork

Upwork to jedna z głównych platform freelancerskich na świecie. W Polsce wybierają ją głównie specjaliści zainteresowani współpracą z firmami o zasięgu międzynarodowym. Są to przede wszystkim specjaliści z branży IT, projektanci stron internetowych i graficy. Stawki są zróżnicowane, dlatego pośród nich można znaleźć zarówno atrakcyjne oferty, jak i zlecenia skierowane typowo na rynek azjatycki uwzględniające jak najniższe koszty wykonania. Model płatności Upwork opiera się o prowizje od freelancerów. Jej wysokość spada wraz ze wzrostem dochodów, dlatego im więcej zarabiasz, tym mniej prowizji płacisz. Minusem platformy jest wysoka konkurencja cenowa między freelancerami, jednak współpraca z klientami z zagranicy daje szansę na zdobycie dużego doświadczenia.

Useme

Useme to jeden z znanych serwisów dla freelancerów w Polsce. Platforma koncentruje się na różnorodnych usługach, w tym na pracy zdalnej w marketingu cyfrowym. Freelancerzy znajdują tu zarówno zlecenia z branży IT, grafiki, SEO i tłumaczeń, jak i różne prace biurowe, projekty dla fotografów itp. Useme kieruje swoją ofertę głównie do specjalistów, którzy nie chcą zakładać działalności gospodarczej z powodu kosztów ZUS, podatków i księgowości. Opłaty serwisowe wynoszą 7,8% wartości faktury, a freelancer otrzymuje w zamian pełną obsługę umowy i podatku. Maksymalna prowizja miesięczna wynosi 349 zł za wszystkie wystawione faktury.

Majsternia (dawniej: Oferia)

Majsternia łączy nie tylko freelancerów ze zleceniodawcami, ale i wielu klientów i fachowców, którzy wykonują np. prace budowlane lub oferują usługi cukiernicze i cateringowe. Platforma oferuje zatem nie tylko pracę zdalną dla specjalistów, ale i wiele innych zleceń z zupełnie odmiennych branż. Majsternia działa głównie na rynku polskim, a opłaty od freelancerów są pobierane za promowanie ich oferty lub za zakupioną subskrypcję. Pakiet MAX dla freelancerów na 1 miesiąc kosztuje 119 zł, natomiast na 12 miesięcy - 685 zł.

Którą platformę dla freelancerów wybrać?

Na której platformie warto pracować jako freelancer? Zlecenia pojawiają się na każdej z nich, jednak na początek sprawdź, który serwis zawiera najwięcej ofert współpracy dla Twojej branży. Następnie zapoznaj się ze stałymi opłatami za konto w serwisie, prowizjami i innymi kosztami, które wiążą się z założeniem i użytkowaniem konta na platformie. Dzięki temu z pewnością znajdziesz serwis, w którym rozwiniesz się jako freelancer i zarobisz więcej.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.