Na polskich drogach samochodów nie brakuje. Nikogo nie powinno to zdziwić, bo auto posiada teraz niemal każdy. Korzystanie z dobrodziejstw samochodu to jednak nie tylko przyjemne przejażdżki, lecz także konieczność zapoznania się z podstawami jego prawidłowej eksploatacji.
Nowych kierowców przybywa z roku na rok. Nikt nie wyobraża sobie nie mieć aktualnie prawa jazdy. Niestety, mimo że liczba kierowców na drogach rośnie, to większości z nich brakuje odpowiedniej praktyki i doświadczenia względem mechaniki oraz eksploatacji samochodu. Jakie błędy popełniają polscy kierowcy?
Niskie ciśnienie w oponach
Prawidłowe ciśnienie w oponach to często bagatelizowany i zapomniany aspekt eksploatacji samochodu - twierdzi ekspert największego w Polsce sklepu z częściami do aut, iParts.pl. Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem na ogół kierowcy dostrzegają problem dopiero wtedy, gdy jest już blisko tzw. flaka. Tymczasem zbyt niskie ciśnienie wpływa bardzo niekorzystnie m.in. na opory toczenia, zużycie paliwa oraz tempo zużycia opon. Lepiej mieć to na uwadze i regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, np. raz w miesiącu podczas tankowania.
Samochód ściąga, a kierowca nic
Pamiętajmy, że każdy samochód, który ma odpowiednie ogumienie oraz sprawne: układ jezdny i hamulcowy, powinien utrzymywać prosty kierunek jazdy. Każde inne zachowanie pojazdu, w tym ściąganie, świadczy, że auto wymaga naprawy. Nie można tego przeoczyć i przechodzić nad tym do porządku dziennego, bowiem narażamy się na duże wydatki. Ponadto wadliwa geometria układu jezdnego może doprowadzić do wypadku.
Stary olej w silniku
Jak często wymieniać olej silnikowy? Tak często, jak zaleca to producent danego samochodu, przy czym warto pamiętać, że oprócz wskazań dotyczących przebiegu obowiązują także wyznaczone interwały czasowe. Jeżeli auto pokonuje niewiele kilometrów, to niezależnie od przebiegu olej należy wymienić po upływie czasu wskazanego w instrukcji obsługi pojazdu.
Niesprawne wycieraczki i brak płynu
Zużyte lub uszkodzone wycieraczki, mimo uporczywego pisku podczas pracy, rzadko skłaniają kierowców do wymiany. To duży błąd, który może zakończyć się całkowitym unieruchomieniem mechanizmu i zdecydowanie większymi kosztami naprawy, niż w przypadku wymiany samych piór wycieraczek. Ponadto nie zapominajmy, że płyn do spryskiwaczy przydaje się zarówno latem, jak i zimą, by skutecznie oczyścić szybę z zabrudzeń.
Nadużywanie sprzęgła podczas jazdy
Po co trzymać wciśnięte sprzęgło podczas stania w korku? Niestety, ale to powszechnie stosowana praktyka. Dla sprzęgła i skrzyni biegów będzie jednak lepiej, jeżeli wyzbędziemy się takiego nawyku i po prostu skorzystamy z opcji biegu jałowego. Ponadto zabrania się używania pedału sprzęgła zamiast podnóżka i ruszania z piskiem opon.
Na koniec zabawna, może dla niektórych niezbyt smaczna ciekawostka. To nie odkrycie, że auto się brudzi. Można bagatelizować drobne zanieczyszczenia, kurz i błoto. Nie należy natomiast lekceważyć ptasich kup. Niestety, ale ptasie odchody charakteryzuje dosyć mocny skład chemiczny, który ma destrukcyjny wpływ na lakier. By nie mieć problemów z lakierem, lepiej po prostu szybko się ich pozbyć i porządnie umyć samochód.