Wiadomości z Rybnika

Kurs pierwszej pomocy - dlaczego warto się go podjąć?

  • Dodano: 2019-10-21 14:30, aktualizacja: 2019-12-03 12:10

Wbrew pozorom z sytuacjami zagrażającemu życiu lub zdrowiu naszych najbliższych, a także przechodniów mijanych przez nas na ulicy możemy spotkać się codziennie. Wypadki komunikacyjne, potrącenia, zasłabnięcia, czy utraty przytomności nie są niczym nadzwyczajnym. To wszystko dzieje się wokół nas!  

Kurs pierwszej pomocy - czego nauczy

Kurs pierwszej pomocy organizowany jest przez wiele placówek. Mimo to zakres szkolenia zazwyczaj jest bardzo zbliżony. Dotyczy on zaznajamiania się z anatomią oraz fizjologią układów: oddechowego, krążenia, nerwowego, a także kostnego. Dzięki temu kursanci będą wiedzieli jak udzielać pomocy bezpiecznie, bez narażania innych narządów na uszkodzenia. Łatwiej będzie im wyobrazić sobie również o jakich miejscach na ciele mówi instruktor, gdy opisuje konkretne przypadki. Kurs pierwszej pomocy dostarcza także wiedzy z zakresu oceny stanu poszkodowanego i najlepszych metod pomocy w konkretnej sytuacji. Następnie nauczy jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, a także pozycji przeciwwstrząsowej. Kursanci zaznajamiają się z technikami wykonywania sztucznego oddychania. A także prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Instruktorzy naucza również jak opatrywać rany, rozpoznawać urazy i złamania. Inicjowane scenki, a także wykłady przedstawią także jak reagować na wypadek komunikacyjny i jak wydobyć ofiary z pojazdów. 

Kurs pierwszej pomocy – przełamanie bariery strachu

Nie jest niczym nowym tłumaczenie tzw gapiów, że nie pomogli w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ponieważ się bali. Często takie osoby mówią również, że nie chcieli jeszcze bardziej zaszkodzić. Prawda jest jednak taka, że gdyby te osoby przeszły kurs pierwszej pomocy to nie miałyby takich obaw, a później prawdopodobnie sporych wyrzutów sumienia. Na takim szkoleniu instruktorzy motywują do działania, a także przedstawiają prawne podstawy czynów, które mogą uratować komuś życie. To właśnie te ostatnie dla wielu są zapewnieniem, że pomaganie nie jest niczym niebezpiecznym, a wręcz przeciwnie bardzo pozytywnym. 

Kurs pierwszej pomocy – jak wybrać?

Tak jak napisane zostało na samym początku, kurs pierwszej pomocy organizowany jest przez wiele instytucji, między innymi https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Wybierając dogodną dla sibie opcje warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym będzie czas trwania kursu, drugim jego cena, trzecim termin, a czwartym lokalizacja placówki. Poza tymi punktami warto przyjrzeć się oczywiście jeszcze tematyce poruszanej na szkoleniu. Niech będzie ona jak najbardziej zgodna z oczekiwaniami. 
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.