Wiadomości z Rybnika

Korzyści dla zdrowia wynikające z przebywania na świeżym powietrzu

  • Dodano: 2022-05-23 05:45, aktualizacja: 2022-05-24 11:21

Nie jest tajemnicą, że ciało i umysł są ze sobą połączone. Z badań wynika, że przebywanie na świeżym powietrzu ma istotny pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne. Może to prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego u dzieci i dorosłych.

Zmniejszona ilość kortyzolu

Kortyzol, hormon produkowany przez nadnercza, jest znany jako hormon stresu. Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, najlepiej, aby organizm nie wytwarzał go za dużo.

W trwającym 8 tygodni badaniu przeprowadzonym w 2019 r. na 36 mieszkańcach miast uczestnicy spędzali czas w środowisku, które umożliwiło im kontakt z naturą. Po zrobieniu tego trzy razy w tygodniu przez 10 minut lub dłużej, uczestnicy odnotowali znaczny spadek kortyzolu, niezależnie od tego, jakie czynności wykonywali na zewnątrz. Więcej informacji znajdziesz na stronie meridiasprzedam.plom.pl

Przewlekły stres związany z naszym codziennym życiem może prowadzić do hiperstymulacji nadnerczy i w końcu do zmęczenia. Poświęcając trochę czasu na spacer na łono natury, rodzice i dzieci mogą obniżyć poziom kortyzolu, zmniejszyć stres i ostatecznie zmienić ogólny stan zdrowia.

Obniżenie ciśnienia krwi i tętna

Ciśnienie krwi i tętno to nie tylko informacje o stanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Są one także ważnymi wskaźnikami stresu w organizmie. Według badań, siedzenie lub spacerowanie na świeżym powietrzu znacząco obniża ciśnienie krwi i tętno. Badania wykazały, że przebywanie na świeżym powietrzu zmniejsza aktywność współczulnego układu nerwowego.

Lepszy sen

Jeśli masz problemy ze snem, możesz czuć się bardziej niespokojny, przygnębiony lub zdenerwowany. Ma to również wpływ na Twoją tolerancję na stres i frustrację. Brak snu sprawia, że pojawiające się problemy stają się trudniejsze do rozwiązania.

Pobyt na świeżym powietrzu lub w parku może sprzyjać lepszemu odpoczynkowi i pomóc w ustabilizowaniu zdrowia emocjonalnego. Naukowcy odkryli, że dzieci, które spędzały czas na zewnątrz, rzadziej chorowały na COVID-19. Odnośnie zdrowego trybu odżywiania warto odwiedzić stronę jedzmy-zdrowo.pl

Lepsze zdolności poznawcze i kreatywność

Zabawa na świeżym powietrzu może również przyczynić się do rozwoju mózgu Twoich dzieci. Większa dzienna ekspozycja na tereny leśne i zielone jest związana z wyższymi wynikami w zakresie rozwoju poznawczego u nastolatków. Osoby w każdym wieku mogą odczuwać zwiększoną kreatywność po spędzeniu czasu na świeżym powietrzu.

Świat na zewnątrz wypełniony jest widokami, dźwiękami i zapachami, które pobudzają ciekawość i zachęcają do aktywnej eksploracji, odkrywania i zdobywania nowych doświadczeń.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.