Akcje, czyli papiery wartościowe, przez wielu inwestorów są traktowane jako atrakcyjny sposób na pomnożenie oszczędności. Zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży akcji warto jednak skorzystać z narzędzi wspomagających inwestowanie. Dlaczego? Dzięki nim można określić, czy jest to optymalny moment na przeprowadzenie transakcji.
Analiza techniczna
Korzystając z platformy inwestycyjnej, użytkownicy otrzymują dostęp do różnych narzędzi – mogą je wykorzystać, podejmując decyzję o zakupie lub sprzedaży posiadanych instrumentów. Wielu inwestorów powszechnie korzysta z analizy technicznej. Jeżeli przedmiotem Twojego zainteresowania są akcje, możesz z powodzeniem wykorzystać ten rodzaj analizy, aby ocenić, czy aktualnie jest dobry moment na otwarcie lub zamknięcie pozycji.
Do czego wykorzystuje się analizę techniczną? Pozwala ona prognozować przyszłe trendy cenowe. Aby rozpoznać trend, wykorzystuje się różne wskaźniki. To z kolei ułatwia ocenę, czy aktualnie warto zająć pozycję, czy też lepiej się wstrzymać.
Przykładowe popularne wskaźniki analizy technicznej:
- wstęga Bollingera – korzystając z tego wskaźnika, inwestor może upewnić się co do słuszności decyzji o wejściu/wyjściu z pozycji,
- wskaźnik MACD – często jest wykorzystywany do odczytania trendu, ale ma też inne zastosowania,
- wskaźnik RSI – informuje zarówno o kierunku, jak i sile trendu, a ponieważ jest jednym z prostszych wskaźników, jest niezwykle popularny.
Analiza fundamentalna
Opieranie się wyłącznie na wykresach jest błędem – konieczne jest szersze spojrzenie. Kupując lub sprzedając akcje, warto mieć na uwadze otoczenie – aktualną sytuację gospodarczą i polityczną. Stąd też inwestorzy korzystają z analizy fundamentalnej. Dzięki niej można ocenić, czy akcje danej spółki warto posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym.
Jak można przeczytać tutaj, kupując akcje lub inne instrumenty, warto wykonać pięć kroków:
- analiza makroekonomiczna – w tej analizie uwzględnia się m.in. informacje o aktualnej inflacji czy stopie bezrobocia,
- analiza sektorowa – akcje spółek z sektora technologicznego cieszą się dużą popularnością, ale niekoniecznie w czasie kryzysu,
- analiza sytuacyjna spółki – sprowadza się do sprawdzenia m.in. aktualnej oferty spółki czy jej zasobów kadrowych,
- analiza finansowa spółki – polega na dokładnym zapoznaniu się z raportami finansowymi spółki,
- analiza wyceny akcji spółki – pomocne są w tym rozmaite wskaźniki, np. cena do zysku (P/E).
Komentarze ekspertów
Nawet doświadczeni inwestorzy często nie opierają się wyłącznie na analizie technicznej i fundamentalnej, ale poszukują potwierdzenia swoich przypuszczeń. Właśnie w tym celu warto śledzić komentarze ekspertów. Dzięki nim można być też na bieżąco z informacjami ze świata polityki czy gospodarki. Komentarze ekspertów można znaleźć w różnych miejscach. Dzienne komentarze pojawiają się w serwisach zajmujących się tematyką finansów, są one również udostępniane klientom przez brokerów, którzy zatrudniają sztab specjalistów.
W poszukiwaniu komentarzy ekspertów warto też zaglądać:
- do branżowej prasy – śledzi ona sytuację na rynkach i zapewnia mniej lub bardziej szczegółowe analizy,
- do mediów społecznościowych – wielu znanych inwestorów publikuje w nich swoje obserwacje.
Opieranie się na różnych wskaźnikach oraz śledzenie informacji od ekspertów co prawda nie wyeliminuje ryzyka, ale z pewnością pozwala mocno je ograniczyć.