Wiadomości z Rybnika

Jakie funkcje powinien posiadać sterownik do pompy CO?

  • Dodano: 2020-06-04 13:45, aktualizacja: 2020-06-12 09:28

Dostępne obecnie w sklepach i u producentów nowoczesne pompy CO niejednokrotnie posiadają wbudowane fabrycznie sterowniki, które pozwalają na zarządzanie ogrzewaniem. Co jednak w sytuacji, gdy wybrany przez nas model pozbawiony jest sterownika lub chcemy zainstalować takie urządzenie przy starszego typu pompie? Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Regulatory do pomp CO – funkcje podstawowe


Najważniejszym zadaniem sterownika do pompy jest niewątpliwie wspomaganie obiegu wody w obrębie systemu grzewczego. Dlatego też standardowy sterownik do pompy CO powinien oferować użytkownikowi głównie opcję włączania się i wyłączania przy odpowiednich warunkach temperatury. Popularne są też regulatory z programem uwzględniającym włączenie pompy w regularnych odstępach poza sezonem grzewczym, co znacząco usprawnia konserwację urządzeń. Ale odrębny sterownik do pompy to nie jedyna opcja. Możemy zamiast niego wybrać bardziej złożone urządzenie, które poza pompą CO pozwoli na regulację parametrów innych sprzętów domowych. Sterowniki bywają także wyposażone w zabezpieczenie przeciwko zamarzanie, a dodatkowo – również mechanizmy, które gwarantują nieprzerwaną pracę pompy i informują o ewentualnej awarii. Należy tu podkreślić, że w większości domów czy mieszkań zdecydowanie sprawdzą się najprostsze typy sterowników, więc nie istnieje konieczność prowadzenia dłuższego rozeznania rynku przed zakupem tego produktu.

Sterowniki do pomp CO – funkcje dodatkowe


Choć od zakupionego sterownika do pompy CO oczekujemy przede wszystkim sprawnej, bezproblemowej regulacji jej działania, nie oznacza to, że nie możemy za jego pomocą jeszcze dokładniej dostosować systemu grzewczego do naszych potrzeb. Sterowniki do pomp o bardziej rozbudowanych funkcjach nie osiągają obecnie zbyt wysokich cen, toteż na nich zakup swobodnie może sobie pozwolić przeciętny właściciel domu czy mieszkania. Do spotykanych w konstrukcji sterowników opcji działania możemy zaliczyć choćby możliwość wprowadzania do pamięci sterownika wielu różnorodnych programów. Dzięki takiej funkcji z góry programujemy działanie pompy na dni, kiedy nie ma nas w domu, weekendy, wakacje czy okres letni i zimowy. Inteligentne sterowniki mogą przy tym same żonglować potrzebnymi w danej chwili programami, kierując się wskazaniami czujników temperatury.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.