Wiadomości z Rybnika

Jakie deski tarasowe wybrać? Kompozyt czy drewno?

  • Dodano: 2021-12-03 07:15, aktualizacja: 2021-12-03 07:32

Planując inwestycję związaną z budową przydomowego tarasu, z pewnością zależy Ci na tym, aby cieszyć się nim przez długie lata. Trwałość konstrukcji będzie zależeć oczywiście od prawidłowości jej montażu, ale równie ważna jest jakość zastosowanych materiałów. Obecnie największą popularnością cieszą się klasyczne deski tarasowe, które mogą być wykonane z drewna lub kompozytu. Które rozwiązanie jest lepsze i na co się zdecydować? Sprawdź już teraz!

Drewniane deski tarasowe – co można wybrać?

Rozwiązaniem najbardziej oczywistym wydaje się zakup drewnianych desek tarasowych. Drewno ma wiele istotnych zalet, gdyż:

  • ma bardzo estetyczny wygląd,
  • jest ponadczasowe i doskonale komponuje się z każdym wystrojem, tak klasycznym, jak i nowoczesnym,
  • cechuje się dużą twardością,
  • zbudowana z niego konstrukcja ma ciepły charakter, dzięki czemu przyjemnie spędza się na niej czas,
  • zapewnia wysoki komfort termiczny – w okresie letnim, nawet wystawione na słońce, zachowuje przyjemną temperaturę, można chodzić po nim boso.

W przypadku tego materiału na taras będziesz musiał dokonać wyboru pomiędzy deskami z drewna rodzimego, a egzotycznego. Pierwszy z nich to m.in. sosna czy świerk. Wybór tych gatunków wiąże się z niską ceną, ale za to drewno to jest podatne na czynniki atmosferyczne, szybko ulega biodegradacji. Oznacza to, że aby cieszyć się nim przez długi czas, należy regularnie przeprowadzać konserwację.

Druga opcja to deski tarasowe egzotyczne, które choć droższe, mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Są bowiem bardzo solidne, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do tego mają naturalne zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. W efekcie nawet pozostawione bez konserwacji długo będą zachowywać swoje pierwotne parametry. Oczywiście pomimo tego warto od czasu do czasu zająć się odświeżeniem ich powłoki ochronnej.

Tarasowe deski kompozytowe – czy to dobra alternatywa?

Kompozyt jest nowoczesną alternatywą dla drewna. Deski tego typu są wykonane z mieszaniny mączki drzewnej i materiałów kompozytowych. Dzięki tworzywom sztucznym taras będzie w pełni zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wilgoci. Jednocześnie deski takie prezentują się estetycznie i można je znaleźć w wielu ciekawych kolorach do wyboru.

Zaletą materiałów kompozytowych jest także prostota montażu tarasu, który wykonuje się bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wszystko łączone jest na klipsy, a producenci sprzedają gotowe zestawy z wszystkimi elementami potrzebnymi do budowy.

Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, pamiętaj, że tarasy kompozytowe źle sprawdzają się w miejscach mocno nasłonecznionych. Deski te intensywnie nagrzewają się, przez co chodzenie po nich boso jest mało przyjemne. Jednak przede wszystkim pod wpływem promieniowania UV blakną, tracąc stopniowo swój pierwotny urok.

Dzięki kratkom lub deskom na stelażu szybko wykończysz taras

Istnieje jeszcze jedno, bardzo ciekawe rozwiązanie. To specjalne kratki bądź deski, które służą do przygotowania tymczasowego podestu. Jest to opcja idealna na taras, który na przykład po sezonie chciałbyś zdemontować. Świetnie sprawdza się także w przypadku wykładania drewnem balkonów.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest prostota zarówno montażu, jak i demontażu. Gotową konstrukcję z drewna możesz dzięki temu szybko rozebrać, np. w celu konserwacji.

Materiały do budowy tarasu kupuj w sprawdzonych miejscach!

Niezależnie od tego, czy ostatecznie wybierzesz naturalne drewno na taras, czy deski kompozytowe, zawsze kupuj tego typu materiały w dobrych sklepach. To ważne, jeśli liczysz na ich najwyższą jakość. Takie firmy, jak m.in. https://hardwood.pl, mają sprawdzone elementy tarasowe, wykonane z dobrych materiałów i objęte długą gwarancją. Kupując tam, możesz liczyć na wsparcie przy wyborze – specjaliści dopasują deski do Twoich potrzeb. Co więcej, będziesz mógł skorzystać z usług fachowców, którzy na Twoje zlecenie zajmą się montażem tarasu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.