DVB-T2 to nowy standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej. Choć dla klientów korzystających z usług telewizji kablowej zmiana nie będzie miała znaczenia, to jednak odbiorcy darmowej telewizji naziemnej powinni zweryfikować, czy obecne odbiorniki obsługują nowy standard DVB-T2.
Nowy standard DVB-T2 - co się zmieni?
Nieco starsi użytkownicy telewizorów z pewnością pamiętają chaos spowodowany zmianą sygnału analogowego na nowy standard cyfrowy. Tamten czas, przez wielu wspominany ze względu na potrzebę zakupu nowego modelu telewizora na szczęście nie będzie powtarzany i tym razem. Zmiana technologii z DVB-T na nowszy standard DVB-T2 nie powinien być tak inwazyjny.
Na początku wyjaśnijmy, z czego wynika zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, i co to oznacza dla nas, odbiorców swoich ulubionych kanałów? Zmiana ta jest podyktowana potrzebą zapewnienia efektywnej częstotliwości dla sieci telefonii komórkowych, które powoli przechodzą na standard 5G. Dlatego też zmiana częstotliwości na niższą, przy zachowaniu lepszej efektywności przekazu i tych samych kosztów wymusza zmianę standardu nadawania. Dla nas natomiast zmiana będzie miała jedynie pozytywny efekt. Począwszy od końca marca, aż do połowy czerwca cała Polska zostanie objęta nowym standardem DVB-T2, który umożliwia oglądanie kanałów telewizyjnych w znacznie lepszej jakości - 4K UHD, a nawet 8k UHD.
Jaki telewizor będzie obsługiwać DVB-T2
Wiele osób może wciąż zastanawiać się, czy zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej nie będzie powodowała konieczności zakupu nowego telewizora. Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Na szczęście do dość proste zadanie, które jednoznacznie rozjaśni wszelkie wątpliwości. Po pierwsze możemy zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia i zweryfikować w specyfikacji technicznej, czy znajduje się tam adnotacja telewizor DVB-T2. To będzie oznaczało, że nasze urządzenie obsługuje ten standard.
Druga możliwość sprawdzenia tej kwestii to uruchomienie funkcjonalności automatycznego strojenia kanałów telewizyjnych. Na pewno każdy z nas przynajmniej raz wykonywał tę czynność, szczególnie na samym początku, gdy uruchomiliśmy telewizor zaraz po zakupie. Po automatycznym strojeniu powinniśmy natknąć się na nowy kanał testowy DVB-T2, którego prawidłowy odbiór (dźwięk i obraz) będzie oznaczać, że nasz telewizor poprawnie odbiera nowy standard. Generalnie z całą pewnością możemy stwierdzić, że każde urządzenie wyprodukowane po 2018 roku będzie wyposażone w technologię wspierającą DVB-T2.
Jak kupić odpowiedni dekoder DVB-T2?
Co, jeśli, gdy nasz telewizor jest już wiekowy i nie jesteśmy w stanie odbierać za jego pośrednictwem kanałów nadawanych w DVB-T2? Na szczęście nie musimy panikować i zbierać na nowy telewizor DVB-T2. Wystarczy nam zakup dekodera DVB-T2, który podłączony do urządzenia zagwarantuje nam odbiór nowych kanałów w lepszej jakości wizualnej.
Pamiętajmy jednak, by przy wyborze dekodera zwrócić szczególną uwagę na to, czy faktycznie odbiera on standard DVB-T2. Tylko takie urządzenia pozwolą nam na spokojne przejście na nowy standard i tylko te urządzenia kwalifikują się do uzyskania dofinansowania rządowego w kwocie 100 złotych na zakup dekodera. Takie dofinansowanie pokryje znaczną część kosztów związanych z przejściem na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej.