Coraz więcej w Polsce mówi się o mobbingu w pracy. Czym jest to zjawisko? To najogólniej mówiąc stosowanie terroru psychicznego wobec podwładnych. Jak jednak udowodnić takie zachowanie przełożonego na przykład przed sądem, gdy chcemy walczyć o swoje prawa? To bardzo istotne pytanie, ponieważ wiele spraw cywilnych z tego zakresu jest przegrywanych z powodu braku wiarygodnych dowodów. W naszym artykule podpowiemy też, po jakie środki możemy sięgnąć, gdy chcemy przedstawić swoje racje.
Co to jest mobbing?
Powiedzieliśmy już w skrócie, czym jest to zjawisko. Należy jednak pamiętać, że definicja mobbingu jest dość szeroka i obejmuje bardzo wiele zachowań. Jakie są ich wspólne cechy? Tutaj chodzi przede wszystkim o czas - żeby coś zostało zakwalifikowane do mobbingu, to powinno mieć długotrwały charakter.
Bardzo ważne jest również to, aby powód nękania nie był związany z wykonywaną pracą. Tutaj bardzo często pojawiają się jakieś prywatne uprzedzenia przełożonego, na przykład do osób w określonym wieku, płci lub kolorze włosów. Mobbing to zatem bezpodstawne w kontekście pracy negatywne i krzywdzące zachowania przełożonych lub innych osób, które utrzymują się przez dłuższy czas.
Dla ofiar mobbingu zachowanie to jest bardzo trudne do zniesienia, ponieważ są oni karani bez żadnego znaczącego przewinienia. Najczęściej inni pracownicy odsuwają sie od nich, bo nie chcą być w “polu rażenia”. Jeśli w wyniku takich działań ucierpimy na zdrowiu, to możemy domagać się od pracodawcy zadośćuczynienia. Odszkodowanie może być zasądzone również w przypadku, gdy mobbing był powodem odejścia z pracy.
Jak zdobywać dowody na mobbing?
Zadanie udowodnienia tego, że jesteśmy ofiarami przemocy psychicznej jest bardzo trudne. Głównie z tego względu, że nękanie ma miejsce podczas rozmowy w cztery oczy. Nawet gdyby przełożony był mniej ostrożny i poniżałby nas przy świadkach, to w sądzie niewiele osób decyduje się zeznawać. Chodzi tutaj przede wszystkim o ryzyko utraty pracy przez świadków, jeśli zeznania będą niekorzystne dla pracodawcy.
Jak zatem znaleźć potwierdzenie dla swoich słów? Najlepiej nagrywać wszystkie przykre dla nas sytuacje. Ważne jest również zapisywanie wszelkiego rodzaju sytuacji towarzyszących, na przykład mail wzywający na rozmowę o realizowanych zadaniach. Z tego względu, że dla dobra sprawy sądowej wszystkie nagrania powinny być dokładnie opisane: czas, miejsce, pierwotny powód rozmowy.
Nagrywając swojego szefa należy pamiętać, że mamy to robić wyłącznie w celu zdobycia dowodów na szykanujące zachowanie. Tak zdobytych materiałów (bez wiedzy nagrywanego) nie powinniśmy wykorzystywać w innym celu.
Nie poradzimy sobie jednak bez dobrego sprzętu szpiegowskiego, jakim jest dyktafon. https://www.alfatronik.com.pl/dyktafony-c-1.html na tej witrynie mamy bardzo szeroki wybór modeli. Jak w takim razie wybrać sprzęt najlepszy dla nas?
Jaki dyktafon wybrać?
Do nagrywania zachowań przełożonego niezbędny będzie zamaskowany dyktafon. Rejestrator dźwięku może być ukryty na przykład w pendrivie, długopisie, opasce na rękę, klipsie do paska lub nawet imitacji karty kredytowej. Musimy zatem zdecydować, co będzie wzbudzało najmniejsze podejrzenia.
Zarówno w biurze, jak i w innych miejscach, zawsze się przyda coś do pisania. Z tego powodu trafnym wyborem będzie dyktafon ukryty w długopisie D76. Intuicyjna obsługa (przycisk uruchamia nagrywanie), dobra jakość nagrania i czas pracy do 9 godzin sprawia, że takie urządzenie doskonale sprawdzi się nawet w przypadku osób, które z techniką są nieco na bakier. Koszt zakupu takiego dyktafonu wynosi około 320 złotych, jest więc niewielki, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak ważne jest w pracy poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Osoby, które poszukują niestandardowych rozwiązań, mogą natomiast być zainteresowane mikrorejestratorem Edic Mini Plus A9 z funkcją odtwarzania. Cena tego modelu jest wyższa ponieważ wynosi około 1 500 złotych, jego parametry techniczne dają jednak znacznie większe możliwości. Dyktafon uruchamiany jest głosowo i w takim trybie może pracować nawet do 430 godzin. Niewielkie rozmiary i trwała obudowa sprawiają, że bez trudu będziemy go mogli ukryć w wybranym przez siebie miejscu.
Dyktafony są w wielu przypadkach jedynym sposobem na to, aby udowodnić przed sądem, że nasz przełożony zachowuje się wobec nas nieodpowiednio. Dla własnego dobra powinniśmy zatem wybrać odpowiednie narzędzie i walczyć o swoje prawa.