Wiadomości z Rybnika

Jak dywersyfikować portfel inwestycyjny?

  • Dodano: 2024-07-26 13:00

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to jedna z najważniejszych strategii zarządzania ryzykiem, która polega na lokowaniu środków w różne instrumenty finansowe i aktywa. Korzystają z niej zarówno doświadczeni, jak i początkujący inwestorzy, ponieważ pomaga zredukować wpływ strat z jednej inwestycji na cały portfel.

Dywersyfikacja a ryzyko inwestycyjne

Inwestowanie może być dobrym sposobem na pomnożenie majątku, zabezpieczenie oszczędności przed inflacją czy realizację celów. Należy jednak pamiętać, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Do najczęściej spotykanych zaliczamy m.in. ryzyko systemowe i polityczne, ryzyko kredytowe czy ryzyko stóp procentowych. Na szczęście dywersyfikacja portfela pozwala znacząco je ograniczyć. Jak to działa?

Lokowanie środków w różne aktywa zmniejsza wrażliwość portfela na takie wydarzenia, jak załamanie koniunktury, spadki na giełdzie, czy bankructwo emitenta. Nawet jeśli jedna inwestycja nas zawiedzie, to możemy zmniejszyć straty dzięki zyskom z pozostałych.

Rodzaje dywersyfikacji

Istnieje kilka różnych strategii dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Do najpopularniejszych zaliczamy:

1) Dywersyfikację geograficzną, która koncentruje się na lokowaniu pieniędzy w aktywa z różnych regionów świata.

2) Dywersyfikację sektorową, czyli inwestowanie w spółki z różnych sektorów gospodarki (np. z branży wydobywczej, technologicznej, deweloperskiej).

Jak dywersyfikować portfel na rachunku maklerskim?

Rachunek maklerski może być świetnym narzędziem do budowania zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Dostęp do szerokiej gamy instrumentów finansowych pozwala na rozłożenie kapitału na różne aktywa. Warto też korzystać z platform analitycznych oferowanych przez domy maklerskie, które dostarczają informacji o różnych instrumentach finansowych. Przykładowo zakładając rachunek maklerski w Michael / Strom Dom Maklerski masz dostęp m. in. do:

  • aktualnych ofert instrumentów finansowych (ogólnodostępnych jak również adresowanych imiennie),
  • historycznych oraz oczekiwanych stopach zwrotu,
  • historycznych, aktualnych oraz przyszłych przepływach pieniężnych.

Jeśli interesuje Cię wyższa emerytura w przyszłości i masz konkretne plany po zakończeniu aktywności zawodowej, to warto pomyśleć o IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego).

Możesz też wykorzystać gotowe rozwiązania – otwierając rachunek maklerski w Michael / Strom Dom Maklerski, możesz wybrać jedną ze strategii portfelowych w ramach usługi Asset Management. To dobry wybór dla inwestorów, którzy nie mają czasu lub ochoty na samodzielne dobieranie instrumentów finansowych.

Korzyści z dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Główną zaletą dywersyfikacji jest mniejsza wrażliwość portfela na zmienność, np. jednej branży czy jednej klasy aktywów. Oznacza to, że nawet jeśli jedna z Twoich inwestycji straci na wartości, pozostałe mogą zyskiwać, co może chronić Cię przed całkowitą utratą kapitału.

Wpływa to jednocześnie na większą stabilność portfela inwestycyjnego i spokój ducha – świadomość dywersyfikacji inwestycji może zmniejszyć stres i zwiększyć komfort psychiczny inwestora. Wiedza o rozłożeniu ryzyka pozwala na bardziej racjonalne i przemyślane decyzje inwestycyjne.

Warto zarazem pamiętać, że nie ma uniwersalnej strategii dywersyfikacji, która byłaby idealna dla każdego inwestora. Dobór odpowiedniej strategii uzależniony jest od indywidualnych celów inwestycyjnych, profilu ryzyka i horyzontu czasowego.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.