Wiadomości z Rybnika

Jak dobrze zaprojektować pylon reklamowy?

  • Dodano: 2017-08-22 13:15

W wielu przypadkach wykonanie ciekawej wizualnie i rzucającej się w oczy reklamy zewnętrznej zależeć będzie nie tylko od jakości usług świadczonych przez agencję reklamową lub wytwórcę materiałów reklamowych, ale w równym stopniu także od projektu graficznego, który użyty zostanie do wykonania nośnika reklamy.

W przypadku wydruków wielkopowierzchniowych ma on istotne znaczenie o tyle, o ile weźmie się pod uwagę, że nawet najlepszy projekt graficzny, wykonany w słabej jakości, wyglądać będzie po prostu źle i zamiast zachęcać do skorzystania ze świadczonych usług lub z oferowanych wyrobów, skutecznie zniechęcać będzie odbiorców, tworząc negatywny odbiór naszej działalności. Dlatego też – jeszcze przed zleceniem wykonania konkretnego nośnika reklamy – sporo uwagi poświęcić należy kwestii prawidłowego zaprojektowania treści graficznej. Biorąc za przykład pylon reklamowy poniżej omówione zostaną podstawowe wymogi, które spełniać powinny projekty graficzne przeznaczone do wydruku reklamowego w znacznej wielkości.

W świecie grafiki komputerowej 2d zwykło się wyróżniać dwa jej podstawowe rodzaje: grafikę wektorową oraz grafikę rastrową. Nie wchodząc w szczegóły dotyczące wad i zalet każdej z nich, wystarczy ograniczyć się do wskazania, że obrazy wykonane w technologii rastrowej osadzone są w bitmapach i zbudowane z pojedynczych pikseli. Z kolei grafika wektorowa bazuje na punktach (współrzędnych) łączących się w krzywe, które tworzą następnie określone kształty. Dzięki temu wykorzystanie tak zwanych wektorów pozwala na wydruk wysokiej jakości projektów nawet w gigantycznych rozmiarach. Wraz z powiększaniem obszaru zadruku następuje bowiem rozszerzanie się samego nadruku bez uszczerbku dla jego jakości. Z kolei grafiki wykonane w technologii rastrowej nie mogą być dowolnie powiększane, gdyż dochodzi wtedy do efektu rozmycia oraz pikselizacji, co nie wygląda dobrze po wydruku. Dlatego też decydując się wykonanie projektu grafiki na pylon reklamowy w tej technologii powinniśmy wykonać ją w możliwie największej rozdzielczości, wybierając jednocześnie parametry druku 300 dpi. Warto też sporządzony projekt wysłać do weryfikacji firmie, w której wykonywać będziemy wybrany nośnik reklamy. Obsługujący proces produkcyjny pracownicy powinni udzielić wyczerpujących wskazówek na temat wymogów technicznych projektu oraz poinstruować, na co należy zwrócić uwagę przy tworzeniu grafiki.

Oczywiście najprostszym pozostawać będzie zlecenie wykonania projektu graficznego zewnętrznemu wykonawcy – grafikowi, który specjalizuje się w przygotowywaniu projektów na potrzeby druku wielkoformatowego. W takim przypadku nie będziemy musieli się martwić tym, czy nasz projekt spełnia wymagania narzucane przez producenta pylonów reklamowych, albowiem tą sferą ich wykonania zajmie się nasz grafik. Ponadto – sama grafika przygotowana przez profesjonalny podmiot, posiadający w tym zakresie niezbędne umiejętności oraz doświadczenie, prezentować się będzie korzystniej aniżeli produkt wykonany przez nas osobiście, nawet w sytuacji, gdy nie są nam obce podstawy obsługi programów graficznych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.