Powodzenie każdej marki zależne jest w dużej mierze od umiejętności przyciągania nowych klientów, ale też zatrzymywania ich, budowania relacji, dzięki którym pozostają wierni firmie, chętnie wracają i polecają ją innym. Wzbudzanie zaangażowania społecznego przekształca jednorazowe transakcje w trwale więzi, które opierają się na zaufaniu. W jaki sposób można kształtować wizerunek swojego biznesu, by zdobywać lojalność i wzmacniać pozycję marki?
Dlaczego warto zadbać zaangażowaną społeczność?
Grupa, która korzysta z produktów lub usług danej firmy, aktywnie uczestniczy w działaniach marki i utożsamia się z jej wartościami, określana jest mianem zaangażowanej społeczności. Każde przedsiębiorstwo dąży do tego, by mieć lojalnych klientów, którzy nie tylko korzystają z oferty firmy, ale też ją promują, rekomendując ofertę innym osobom – robią dobry PR, zachwalając produkty lub usługi znajomym i rodzinie, polecając w social mediach, czy też wystawiając pozytywne opinie. Budowanie zaangażowanej społeczności to sposób na zwiększenie rozpoznawalności marki, umocnienie jej pozycji na rynku.
Zdefiniowanie celów i wartości firmy
W procesie budowania społeczności wokół marki podstawą jest określenie wartości, które są wyznawane przez firmę. Klienci, znając i rozumiejąc jej misję, chętniej angażują się we wspólne działania. Określenie celu przyciąga konkretne osoby, które mają podobne potrzeby i oczekiwania. Dla przykładu firma, która oferuje produkty sportowe, promuje zdrowy styl życia, inspiruje do regularnych aktywności i pokonywania barier, przyciąga ludzi, którzy pasjonują się sportem lub chcą zmienić swoje życie i dołączyć do osób, dla których ważna jest aktywność fizyczna.
Firma, która jasno komunikuje swoje idee, takie jak np. zrównoważony rozwój czy lokalna produkcja, zyskuje nie tylko uwagę, ale również lojalność i uznanie odbiorców. Trzeba także podkreślić, jak ważna jest autentyczność i transparentność działań – nie wystarczy samo głoszenie wielkich haseł, swoje założenia należy wcielać w życie. Klienci szybko weryfikują, czy działania marki są spójne z jej deklaracjami.
Spójność komunikacji i wykorzystanie różnych kanałów komunikacyjnych
Żeby w ogóle móc dotrzeć do odbiorców, trzeba wiedzieć, w jaki sposób dać się im zauważyć i jak się skutecznie z nimi komunikować. W tym procesie podstawowe znaczenie ma określenie tego, kim są nasi potencjalni klienci, jakie mają potrzeby, wartości i preferencje. Sprecyzowanie grupy docelowej potrzebne jest nie tylko do tego, by tworzyć ofertę trafiającą w oczekiwania odbiorców, ale też, by efektywnie ją promować. Precyzyjnie dobierając przekaz, rodzaj reklamy i wybierając odpowiednie kanały komunikacyjne, można znacząco podnieść zainteresowanie oferowanymi towarami lub usługami.
Znaczenie ma także dostosowanie języka komunikacji do specyfiki grupy – w przypadku młodzieży może to być luźniejszy ton z elementami humoru, podczas gdy dla profesjonalistów w biznesie liczy się ekspercki charakter treści. Agencja marketingowa w Lublinie pomoże opracować strategię komunikacji, która przyciągnie uwagę klientów i zbuduje ich zaangażowanie. Specjaliści mogą także prowadzić firmowe profile na social mediach.
Feedback i wynagradzanie lojalności
Klienci są lojalni wobec firm, które potrafią prowadzić z nimi dialog, wsłuchują się w ich potrzeby, szanują ich uwagi i reagują na nie. Oferta może być ulepszana i dostosowywana pod odbiorców dzięki temu, że przeprowadzane są ankiety, zbierane i analizowane są opinie konsumentów, wszystko to wpływa na zwiększenie zainteresowania produktami lub usługami danego przedsiębiorstwa. Kolejną kwestią jest wynagradzanie zaangażowania społeczności. Służą do tego programy lojalnościowe, zniżki dla stałych klientów, czy konkursy. W prowadzeniu efektywnych akcji marketingowych i budowaniu zaangażowanej społeczności może pomóc agencja Range, której team ma duże doświadczenie w m.in. tworzeniu spersonalizowanych strategii komunikacyjnych, czy prowadzeniu angażujących kampanii w mediach społecznościowych.