Wiadomości z Rybnika

Inwestujemy w szkolenia językowe w przedsiębiorstwie

  • Dodano: 2020-07-10 14:00, aktualizacja: 2020-07-13 13:51

Znajomość języków obcych jest jednym z podstawowych wymagań pracodawców wobec kandydatów na pracowników. Często jednak zadeklarowane umiejętności nie mają pokrycia w rzeczywistości, dlatego konieczne okazuje się doszkalanie kadry. Szkolenia językowe w firmie to również sposób na poszerzenie kompetencji cenionych członków personelu. Dowiedz się więcej o korzyściach tego rozwiązania i sprawdź, jak organizować skuteczne szkolenia językowe.

Szkolenia językowe w firmie – nie tylko angielski

Język angielski obecnie traktowany jest jako uniwersalne narzędzie do komunikacji i to właśnie jego znajomość przede wszystkim interesuje pracodawców. Jest on nieobcy większości osób wkraczających na rynek pracy, ale nawet dość intensywna nauka w szkole czy na studiach nie zawsze przenosi się na wystarczające umiejętności praktyczne. Problemem może być nie tyle brak znajomości zasad językowych, co pewne bariery w komunikacji. Dlatego odpowiednie szkolenia w firmie lub konwersacje z nauczycielem mogą znacząco wpłynąć na kompetencje personelu w tym zakresie.

Angielski przestaje nam już jednak wystarczać do prowadzenia skutecznej działalności biznesowej na arenie międzynarodowej. W Polsce pojawia się coraz więcej inwestorów z Azji bądź krajów skandynawskich. Wiele firm nawiązuje również współpracę z klientami z różnych zakątków świata. Z tego powodu dobrym pomysłem mogą okazać się szkolenia językowe wykraczające poza standard. Coraz więcej firm wymaga również znajomości języka specjalistycznego, np. w zakresie negocjacji i umów handlowych, medycyny i opieki zdrowotnej itp. Szkoleń dla biznesu możemy poszukiwać zarówno w tradycyjnych szkołach językowych, jak i przy pomocy portali o szkoleniach, np. portal Eventis.pl na https://eventis.pl/szkolenia publikuje informacje o szkoleniach na bardzo wiele tematów, w tym szkolenia językowe.

"Aktualnie nie jesteśmy skazani jedynie na oferty z Rybnika czy Katowic w trakcie planowania szkoleń dla pracowników. Wiele szkoleń dostępnych jest aktualnie w formule zdalnej, zajęcia z lektorem odbywają się online dzięki bardzo sprawnym narzędziom technicznym. Możliwe jest nawet współdzielenie tablicy lekcyjnej, na której pisać mogą jednocześnie lektor oraz studenci." - podkreśla Joanna Nawrot z WeLearn.

Nauka nowego języka może stanowić pewne wyzwanie dla personelu, ale również dać mu dużo satysfakcji. Jednocześnie wspólne zajęcia mogą pomóc zintegrować zespół i wpłynąć na jego skuteczność w przyszłości.

Szkolenia w firmie czy poza nią?

Szkolenia językowe można prowadzić zarówno w firmie, jak i poza jej siedzibą – np. w ośrodku szkoleniowym. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Nauka w siedzibie firmy to:

  • komfort i oszczędność czasu związane z brakiem dojazdów na lekcje,
  • możliwość organizacji zajęć w dogodnych dla uczestników godzinach (przed, po lub nawet w czasie pracy),
  • możliwa trudność koncentracji poprzez stały kontakt ze środowiskiem pracy.

Z kolei lekcje poza firmą oznaczają:

  • odpowiednią atmosferę i możliwość skupienia się wyłącznie na nauce języka,
  • konieczność dojazdów na miejsce – strata czasu i energii,
  • mniejszą kontrolę nad szkoleniem.

Co wybrać? To zależy od potrzeb firmy i preferencji zespołu. Warto jednak pamiętać, że szkolenia językowe, niezależnie od tego, gdzie się odbywają, stanowią obopólną korzyść dla pracodawcy i pracownika.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.