Wiadomości z Rybnika

Herbata - co warto wiedzieć o tym napoju?

  • Dodano: 2020-01-23 12:30

Trudno wyobrazić sobie dzień, w którym nie pilibyśmy herbaty. Napój ten jest niezwykle popularny w naszym kraju. Podobnie jak kawa, także herbata może być niezwykle różnorodna. Jakie więc rodzaje tego napoju są dostępne w naszym kraju?

Herbata – jaka jest jej historia?

Jeśli wierzyć legendom, to napar ten znany jest Chińczykom od blisko pięciu tysięcy lat. Pierwsze zapiski na jej temat pochodzą jednak dopiero z X wieku p.n.e. Herbata opuściła China dopiero na początki IX wieku. Wówczas trafiła do Japonii, gdzie narodziła się ceremonia parzenia herbaty. Opierała się ona na adoracji piękna istniejącego wśród przyziemnych rzeczy. Do Europy herbata trafiła na początku XVII wieku. W naszym kraju pojawiła się ona w 1664 roku, prosto z Francji. Na początku traktowano ją jako ziele lecznicze. Zwyczaj picia herbaty natomiast został rozpowszechniony w XVIII wieku. Wysoka cena naparu sprawiła jednak, że korzystano z niego wyłącznie na dworze królewskim. Dziś napar ten znajduje się praktycznie w każdym domu.

Herbata – jakie są jej rodzaje?

Obecnie wykorzystujemy kilka różnych rodzajów herbaty. Każdy z nich ma określone właściwości i wymaga odpowiedniego sposobu przyrządzenia. Najbardziej znana jest czarna herbata. Powinno zalewać się ją wrzącą wodą i zaparzać około trzech do pięciu minut. Innym rodzajem naparu, który działa kojąco na nasz układ nerwowy to herbata zielona. Parzy się ją w niższej temperaturze, bo w ok. 80 stopniach. Co ciekawe, jedne liście można wykorzystać do przygotowania nawet trzech herbat. W sklepach znajdziemy także odmiany białe, żółte, czy czerwone. Dobrej jakości herbaty znajdziesz np. tutaj http://ctdepot.pl/kategoria-herbaty. Poza odmianami znanymi z marketów, w specjalistycznych sklepach możemy znaleźć też wyjątkowe wersje tego napoju. Mamy tu na myśli chociażby herbatę z dodatkiem owoców leśnych, tropikalnych, czy jaśminu. Nie brakuje też naparów owocowych, które są pozbawione teiny. Kupując herbatę z wyższej półki możemy więc poczuć unikalny smak i aromat tego naparu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.