Wiadomości z Rybnika

Gdzie warto wyjechać w wakacje z rodziną w 2022

  • Dodano: 2022-05-27 12:30

Wiosna w rozkwicie oznacza jedno: nadchodzą wakacje. To czas, kiedy najchętniej planujemy urlopy i wyjeżdżamy na dłużej. Ze względu na wolne w szkołach w dużej części jest to rodzinny wypoczynek, który z jednej strony jest okazją do odpoczynku po miesiącach intensywnej pracy i nauki, z drugiej zaś daje możliwość pogłębienia i odbudowy rodzinnych więzów. Każda rodzina może mieć inną wizję swojego wymarzonego wypoczynku, ale warto poznać trendy w wakacyjnych wyjazdach w 2022 r.

W Polsce czy za granicą

Rok 2022 będzie pierwszym po dwuletniej przerwie, gdzie bez większych przeszkód będzie można podróżować nie tylko Polsce, ale też po Europie i innych kontynentach. Zniesione obostrzenia, coraz mniej wymogów przy wjeździe do poszczególnych krajów sprawiają, że wiele osób spogląda znacznie dalej niż tylko na teren naszego kraju.

Jednak z drugiej strony wakacje w Polsce to nadal najczęściej wybierana opcja letniego wyjazdu. Paradoksalnie dzięki pandemii i zamkniętym granicom wiele osób doceniło, jak piękna i różnorodna jest Polska i chętnie kontynuuje jej poznawanie. Nadbałtyckie plaże, górzyste południe kraju, mazurskie i warmińskie jeziora, roztoczańskie i tucholskie lasy, poleskie bagna czy jurajskie jaskinie i wapienne ostańce znów przyciągać będą tłumy. Choć nawet w tych obleganych regionach można znaleźć miejsca bardziej kameralne, które pozwalają na odpoczynek od codziennego gwaru. Noclegi w Muszynie w Pensjonacie Klimek czy też w Wysowej, Iwoniczu-Zdroju lub Piwnicznej dają duże możliwości atrakcyjnego wypoczynku, a jednocześnie zapewniają sporo swobody i brak tłumów.

Zdrowo i aktywnie

Trendem, który już od kilku lat ma bardzo duży wpływ na wybór kierunku wakacyjnego wyjazdu, jest aktywny wypoczynek. Leżenie na piasku czy też opalanie się nad basenem już nie wystarcza, by mówić o udanym urlopie. Ruch i aktywność to nie tylko moda, ale też element zdrowego życia. Dlatego coraz więcej osób szuka na wakacje miejsc, które dają szerokie możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Wybór jest ogromny, a ruchu zażywać można praktycznie w każdym regionie naszego kraju.

Bardzo popularne są wycieczki rowerowe, które organizować można zarówno nad morzem, na Mazurach, na Roztoczu, Jurze jak i w górach. Wiele regionów wybudowało w ostatnich latach sieć szlaków rowerowych, jak choćby przebiegający przez całą wschodnią Polskę Green Velo czy małopolski Velo Dunajec. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się wypoczynek nad wodą, podczas którego można korzystać z różnych atrakcji. Dla wielu osób odkryciem jest fakt, że żeby wypocząć nad wodą, niekoniecznie trzeba jechać nad morze czy Mazury. Doskonałym połączeniem różnych form aktywności podczas wyjazdu może być np. Aquapark w górach, w kompleksie Klimek w Muszynie, gdzie można oddać się relaksowi wodnemu w basenie, jacuzzi czy saunie.

Woda to także raj dla miłośników kajakarstwa i spływów pontonowych. Można wybierać w trasach o różnej długości, od 2-3 godzinnych rekreacyjnych po wielodniowe spływy z nocowaniem pod namiotami. Oczywiście wciąż wielką popularnością cieszą się też wędrówki i trekkingi, nie tylko w górach, ale też np. na Jurze czy Roztoczu.

Powrót do natury i tradycji

W ostatnich latach w wielu dziedzinach życia zauważalny jest powrót do tradycji i natury. Naturalne kosmetyki, jedzenie od lokalnych producentów, moda na tradycyjne potrawy i ozdoby to tylko część przejawów tego trendu. Daje się go także zauważyć w wymiarze turystycznym. Ogromną popularność zyskują pensjonaty o tradycyjnym wystroju, nawiązujące do kultury ludowej, a także lokale gastronomiczne serwujące dania oparte na lokalnej kuchni. Na Podhalu, Roztoczu, w Ojcowie czy w Muszynie restauracja Strakija, serwująca tradycyjne potrawy kuchni łemkowskiej, są prawdziwym hitem.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.