Albumy ze zdjęciami – choć nadal są popularne – to jednak stały się produktem niszowym. Ich miejsce zajmują dziś coraz częściej fotoksiążki. Te zmiany były zresztą nieuniknione i rosnąca popularność fotoksiążek nie może dziwić. Czym zasłużyły sobie one na tak duże uznanie?
Niemal dowolny format
O ile koncepcja albumu zakładała dawniej wykorzystanie zdjęć w standardowych rozmiarach, to fotoksiążka (np. taka z oferty: https://www.colorland.pl/fotoksiazka) otwiera zupełnie nowe możliwości. Nie tylko zresztą chodzi o same wymiary wydania, ale też o możliwość umieszczenia w środku dowolnie wykadrowanych lub połączonych w kompozycje zdjęć.
Najmniejsze fotoksiążki kieszonkowe mają wymiary 15 × 15 cm, natomiast w „klasycznym” segmencie 20 × 20. Największe to książki w formacie A3, czyli mniej więcej 42 × 30 centymetrów. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami mieści się jeszcze kilka bardziej uniwersalnych rozmiarów, co oznacza, że fotoksiążki od strony praktycznej mogą być naprawdę doskonałym wyborem.
Odejście od klasycznej prezentacji
Olbrzymim atutem fotoksiążek jest fakt, że odchodzi się w nich od sposobu prezentacji zdjęć znanego z albumu. To już nie jest wyłącznie jedno zdjęcie na jednej stronie, nie ma konieczności dopasowywania orientacji i tak dalej. Zdjęcia do fotoksiążek – z oczywistych przyczyn głównie do tych w większym formacie – łączy się w kompozycje albo nietypowo kadruje, można je też wkleić niekoniecznie równolegle do krawędzi strony. Otwiera to możliwość kreatywnego wykorzystania przestrzeni, co niekiedy łączy się z dodatkowymi dekoracjami dodanymi do szablonu książki.
Fotoksiążka jest pod wieloma względami po prostu formą swobodniejszą, co jednak nie oznacza, że nie może być wydaniem prestiżowym. To już jednak kwestia doboru oprawy, papieru i tak dalej.
Czy album też jest fotoksiążką?
Albumy często prezentowane są razem z fotoksiążkami. Co je różni? Fotoalbum jest naświetlany na papierze fotograficznym, natomiast fotoksiążka - drukowana. Fotoalbumy najczęściej mają grubszy papier, co jednak oznacza, że przeważnie nie zmieszczą więcej niż 40 stron. Fotoksiążki w standardzie premium dają podobną satysfakcję, choć korzystają przeważnie z cieńszego papieru.
Fotoksiążka jako taka jest tańsza, a pozwala w ciekawy sposób zaprezentować naprawdę sporą liczbę zdjęć, zachowując je na świetnej klasy papierze i dając przyjemność przeglądania nośnika fizycznego, który często wywołuje znacznie więcej emocji niż zimne światło monitora. Fotoalbum wspaniale zachowa najważniejsze wydarzenia z życia – np. chrzest, ślub lub okrągłe urodziny. To również idealny pomysł na prezent. W końcu czy jest coś cenniejszego niż wspomnienia?