Wiadomości z Rybnika

Dorabianie kluczy - czy wybór specjalisty ma znaczenie?

  • Dodano: 2020-01-30 14:45

Wiele osób sądzi, że dorabianie kluczy polega wyłącznie na obsłudze prostej maszyny kopiującej. Częściowo jest to prawda – dla wprawnego ślusarza dorobienie klucza to chwila łatwej pracy, jednak nie zawsze jest to takie proste. Bywa, że zamek jest na tyle nietypowy, że dorobienie klucza do niego jest skomplikowaną pracą wymagającą znakomitych kwalifikacji. O ile więc dorobienie kluczyka do kłódki można zlecić w pierwszym lepszym punkcie dorabiania kluczy, o tyle klucze do sejfów czy nietypowych zamków lepiej powierzyć specjaliście.

Kto wykonuje dorabianie kluczy?

Dorabianiem kluczy zajmują się ślusarze, czyli rzemieślnicy zajmujący się obróbką drobnych elementów metalowych. Warto wiedzieć, że ślusarze zajmują się wszelkimi zleceniami dotyczącymi zamków, także ich naprawą, wymianą, montażem czy awaryjnym otwieraniem.

Dorabianie kluczy najczęściej polega na umieszczeniu w odpowiednich miejscach w maszynie kopiującej klucza i tak zwanej surówki, czyli kawałka metalu, który dopiero będzie kluczem. Nadanie mu ogólnego kształtu w maszynie to jednak dopiero pierwszy etap, ważne jest jeszcze dokładne doszlifowanie nowego klucza i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, opiłków itp. Dopiero taki klucz nadaje się do wręczenia klientowi. Jak wygląda dorabianie bardziej skomplikowanych kluczy?

Dorabianie kluczy nietypowych

Dorabianie kluczy opartych na rzadkim profilu lub produkowanym pod konkretny zamek może zająć o wiele więcej czasu i wysiłku, niż pójście do punktu w galerii i odczekanie paru minut. Dlaczego niektóre klucze są niemal niemożliwe do dorobienia?

Wynika to z kilku rzeczy. Po pierwsze, niektóre mogą być bardzo rzadko spotykane, przez co w wielu punktach usługowych nawet nie zamawia się surówek dla tego typu kluczy. Inne mogą być patentowe, czyli mieć zastrzeżony wzór profilu – wtedy również tylko w niektórych punktach znajdzie się sprzęt niezbędny do ich skopiowania.

Istnieją firmy specjalizujące się w dorabianiu kluczy, także tych nietypowych – takie jak ta: http://zamki.sos.pl/uslugi/dorabianie-kluczy/. Są one rzadziej spotykane, niż zwykłe punkty dorabiające klucze, ale znalezienie odpowiedniego ślusarza w rozsądnej odległości od miejsca zamieszkania nie powinno stanowić większego problemu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.