Wiadomości z Rybnika

Dlaczego warto zainwestować w systemy automatyki budynkowej?

  • Dodano: 2024-03-29 08:45, aktualizacja: 2024-04-04 09:09

W XXI wieku na coraz większą skalę różnego rodzaju systemy automatyki trafiają do domów, czy budynków użytkowych. Odpowiadają m.in. za kontrolę oświetlenia, ogrzewania, czy też bezpieczeństwo. Jak działają systemy automatyki budynkowej i dlaczego warto w nie zainwestować?

Automatyka budynkowa — inteligentny dom na wyciągnięcie ręki

Automatyka budynkowa to wszystkie systemy i urządzenia, które pozwalają na zautomatyzowanie działania poszczególnych elementów domu. Zalicza się do nich zarówno domowe sprzęty, jak i przewody, czujniki, specjalnie zaprojektowane aplikacje oraz programy obsługujące wszystkie systemy. Po połączeniu tworzą tak zwane inteligentne domy, określane też jako smart home.

Co kryje się pod tym pojęciem? Smart home to po prostu nowoczesny budynek, w którym część systemów jest zautomatyzowana za pomocą specjalnych urządzeń. Nad całą instalacją czuwa system, który integruje wszystkie części domu i umożliwia ich kontrolę z poziomu jednej aplikacji mobilnej.

Jakie są rodzaje systemów automatyki budynkowej?

Nowoczesna automatyka budynkowa dotyczy wielu części domu. Są to systemy oświetlenia, klimatyzacji, ogrzewania, rolet, audio/wideo, wentylacji, czy też bezpieczeństwa. Jedna aplikacja pozwala więc gasić i zapalać wszystkie podpięte pod system światła, czy modyfikować parametry ogrzewania, klimatyzacji bądź wentylacji. Jednocześnie umożliwi włączenie ulubionej muzyki, lub uruchomienie filmu na telewizorze za pomocą jednej aplikacji, bądź komendy głosowej.

Nieocenionym elementem w każdym inteligentnym domu jest też system bezpieczeństwa. Najczęściej składa się z alarmów, czujników ruchu, a także nowoczesnych domofonów i kamer. Dzięki temu można kontrolować, kto ma wstęp na posesję, gdy samemu jest się na drugim końcu miasta, kraju, czy nawet świata.

Mówiąc o systemach automatyki budynkowej, trzeba pamiętać, że tworzą ją nie tylko widoczne urządzenia. Jest to także wiele czujników, przewodów, które są niezbędne do połączenia poszczególnych elementów, a także wymagana do kontroli systemu aplikacja. Mózgiem w każdym inteligentnym domu jest urządzenie zwane centralą. To ono odpowiada za połączenie ze sobą wszystkich systemów automatyki budynkowej oraz kontrolowanie ich działania.

Dlaczego warto inwestować w systemy automatyki budynkowej i kto może je zamontować?

Systemy automatyki budynkowej pozwalają na poprawienie wielu aspektów życia w domu. Wymiernie wpływają na komfort, gdyż ułatwiają kontrolę oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji oraz systemów audio/wideo. Pozwalają także na zaoszczędzenie niemałych kwot na rachunkach. Dobre systemy smart home, są bowiem zaprojektowane tak, by maksymalizować efektywność pracy ogrzewania, klimatyzacji, czy wentylacji. Dodatkowo dbają o minimalizowanie zużycia energii elektrycznej, automatycznie wyłączając oświetlenie w pustych pomieszczeniach.

Automatyka budynkowa pozwala także na wyraźną poprawę bezpieczeństwa w domu. Dzięki alarmom, nowoczesnym domofonom, czy też możliwości sprawdzenia kamer będąc w dowolnym miejscu, dom jest cały czas pod czujnym okiem właściciela. W razie wykrycia podejrzanej aktywności na posesji system za zgodą operatora może powiadomić odpowiednie służby.

Chcąc zbudować prawdziwy inteligentny dom, warto znaleźć odpowiednią firmę, która zajmuje się montażem takich systemów. W tym celu wystarczy fraza automatyka Szczecin, by trafić na firmy takie jak Quicktec. To doświadczone przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w dystrybucji i montażu różnorodnych systemów automatyki budynkowej.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.