Wiadomości z Rybnika

Czym powinien się charakteryzować dobry odkurzacz automatyczny?

  • Dodano: 2019-03-28 12:15

Urządzenie to możesz spotkać pod różnymi nazwami: odkurzacz automatyczny, inteligentny, robot...Jeśli jesteś zainteresowany zakupem lub chcesz dowiedzieć się o nim czegoś więcej, świetnie trafiłeś. W niniejszym poradniku zaprezentowaliśmy szereg funkcji, którymi odznaczają się najlepsze modele odkurzaczy automatycznych. Poznaj je i zdecyduj, czy urządzenie ułatwi Ci wykonywanie porządków domowych.

Podstawowe zalety odkurzacza automatycznego

Nie bez powodu odkurzacz automatyczny nazywany jest inteligentnym. Po zakupie wystarczy właściwie go zaprogramować, by przez kolejne dni czy miesiące działał sam. Bez względu na to, czy jesteś w domu, czy nie, o wyznaczonej godzinie robot opuści stację dokującą, wysprząta wskazany podczas programowania obszar, a następnie wróci do bazy, by uzupełnić energię.

Odkurzacz inteligentny nie obija się o meble ani nie spada ze schodów. Został wyposażony w zestaw czujników, dzięki którym wykrywa przeszkody (i je omija) oraz brud (który usuwa). Droższe modele mają wbudowany tryb wzmożonego sprzątania w miejscach bardziej zabrudzonych. Oznacza to, że jeśli na podłogę wyleje Ci się sok i zaschnie, lepiącej się plamie odkurzacz poświęci więcej czasu. Przekonaj się, które odkurzacze automatyczne polecają użytkownicy.

System nawigacji inteligentnego robota sprzątającego

Odkurzacz automatyczny występuje w trzech modelach nawigacyjnych:

- chaotycznym, który polega na odbijaniu się robota od napotkanych przeszkód. Przy każdym odbiciu urządzenie zmienia kierunek ruchu. Porządki pochłaniają więcej czasu, lecz są dokładniejsze, bo odkurzacz przebywa tę samą drogę kilka razy,

- uporządkowanym, w którym trajektorię odkurzacza wyznaczają linie proste. W przypadku napotkania na przeszkodę trasa się zmienia, jest wyliczana od nowa. Sprzątanie trwa krócej, jednak może się zdarzyć, że fragmenty pokoju zostaną pominięte,

- płynnym, opartym na bazie uporządkowanego. Tu po napotkaniu przeszkody robot nie wylicza trasy od nowa, ale inteligentnie ją omija. Korzysta z systemu wizualizacji przestrzeni.

Wielofunkcyjny odkurzacz inteligentny - jaki?

W większości domów występują zróżnicowane powierzchnie podłóg. W kuchni i łazience są kafelki, w salonie panele, w sypialni i pokoju dziecięcym zaś dywany. Na ziemi lądują okruszki, sierść zwierzęca, piasek naniesiony z dworu i inne zanieczyszczenia. Czy możliwe jest znalezienie robota sprzątającego, który upora się ze wszystkimi powierzchniami oraz rodzajami zabrudzeń?

Podczas wyboru odkurzacza inteligentnego warto sprawdzać, jakie powierzchnie sprzątania uwzględnił w specyfikacji producent. Przeważnie są to: panele, drewniane parkiety, płytki, miękkie chodniki, dywany strzyżone. Z kolei usuwanie zróżnicowanych zabrudzeń ułatwią dodatkowe tryby pracy oraz nakładki.

Tryby pracy nowoczesnego robota sprzątającego

Im więcej trybów pracy w odkurzaczu automatycznym, tym szersze jego zastosowanie. Droższe modele mogą nie tylko odkurzać, lecz również myć na mokro. Podczas mycia robot wykorzystuje mop, którym nawilża podłogi, czyści i osusza. Nie musisz obawiać się poślizgnięcia.

Jak wyjaśniliśmy na początku, robot wymaga wstępnego zaprogramowania. Jeśli chcesz wracać do domu i cieszyć się porządkiem, zaplanuj działanie na godziny, w których przebywasz w pracy. Możesz też wybrać konkretne dni tygodnia, jeśli nie potrzebujesz, by odkurzacz sprzątał codziennie.

Odkurzacz inteligentny z automatycznym dostosowywaniem mocy poradzi sobie nawet z większymi zabrudzeniami. Jeżeli został wyposażony w głośnik, poinformuje Cię o przeszkodach czy usterkach na głos. Z kolei osoba cierpiąca na alergię doceni zastosowaną w niektórych modelach lampę UV. Jej działanie polega na usuwaniu bakterii wsysanych przez odkurzacz.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.