Sprężarki śrubowe, inaczej kompresory śrubowe znajdują zastosowanie w instalacjach przemysłowych, na placach budowie i w kolejnictwie. Sprawdźmy, czym są dokładnie, jakie są ich zalety i gdzie je wykorzystamy.
Czym jest kompresor?
Najpierw zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest kompresor. Otóż jest to specjalistyczne urządzenie o szerokim zastosowaniu w domu, jak i w warsztatach i w przemyśle. Pozwala na regulacje ciśnienia powietrza (lub innego gazu). Po podpięciu go do pojemnika może zwiększyć jego ciśnienie. Zobacz więcej, jak sprężone powietrze zasila wszelkie narzędzia pneumatyczne, pompuje butle z tlenem, koła samochodów i rowerów, pozwala na malowanie i lakierowanie oraz oczyszcza inne narzędzia. Kompresor sprawdzi się przy prostych pracach domowych (bezolejowy, generujących jedynie czyste powietrze) w garażu i w ogrodzie oraz w przemyśle (olejowy, wymagający regularnego smarowania, fachowy, cięższy i bardziej wydajny, pracujący nez przerw).
Czym jest sprężarka śrubowa?
Sprężarka śrubowa dostępna w kompaktowych rozmiarach spotykana jest w wersji wolnostojącej bez zbiornika lub może być osadzona bezpośrednio na nim. Sercem w budowie takiego kompresora jest moduł śrubowy. Sprężenie powietrza wynika ze zmniejszania przestrzeni między obracającymi się śrubami. Taka sprężarka pracuje łagodnie i nie hałasuje; może też osiągać różne klasy czystości dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów.
Jak działa sprężarka śrubowa?
Sprawdźmy, jak przebiegają etapy pracy sprężarki śrubowej.
- Zasysa powietrze atmosferyczne;
- Powietrze przepływa przez wirniki;
- Następuje sprężenie powietrza;
- Następuje zmniejszenie przestrzeni między wirnikami;
Jak widać, praca sprężarki śrubowej wydaje się dziecinnie prosta. Zobaczmy zatem, z jakimi jeszcze wiąże się zaletami.
Jakie są jeszcze zalety sprężarki śrubowej?
Kompresory śrubowe są praktycznie niezawodne, niezwykle wydajne i cechują się kompaktowymi rozmiarami, a to wszystko po to, by jak najbardziej zmaksymalizować ich efektywność.
Cieszą się dużym zaufaniem ze strony przedsiębiorstw, na kolei i na budowie, ponieważ wysokie paramenty sprawiają, że znacznie wyprzedzają możliwości kompresorów tłokowych. Dzięki temu mogą pracować bez przerw, pod dużym ciśnieniem, sterowane bardzo wygodnym panelem sterującym.
Pracują niezwykle cicho jak na swoje rozmiary, są szczelne i generują niewiele ciepła, co jest też pozytywnym aspektem, jeśli bierzemy pod uwagę wymiar ekologiczny, ponieważ nie nagrzewają się tak łatwo.
Olejowa czy bezolejowa?
Sprężarki śrubowe olejowe znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym, medycynie (na przykład w stomatologii) i w przemyśle farmaceutycznym, i choć generują mniejsze ciśnienie w swoich olejowych odpowiednikach, sprawdzają się bardzo dobrze. Proces sprzężenia odbywa się bez filmu olejowego pokrywającego wirniki.
W przypadku sprężarek śrubowych olejowych substancja ta wytryskiwana jest do cylindra, pokrywając obracające się wirniki i zapewniając lepsze chłodzenie. Takie urządzenia wykorzystywane są przy ciężej eksploatacji.
Niewątpliwie odpowiedni wybór sprężarki to nie lada wyzwanie. Na szczęście fachowi sprzedawcy powinni doradzić i pomóc, w jakich przypadkach sprawdzi się olejowa, a w jakich bezolejowa.