Wiadomości z Rybnika

Czy regularne przeglądy zębów się opłacają?

  • Dodano: 2017-09-05 14:45

Profilaktyka higieny zębów i jamy ustnej prowadzona jest już w przedszkolach. To tam dzieci uczą się jak dobrze szczotkować zęby, a także poznają podstawowe choroby, które mogą dotknąć ich w przypadku prowadzenia niewłaściwej higieny zębów. Pomimo tak wczesnej profilaktyki okazuje się, że około 40% społeczeństwa narzeka na problemy z zębami.

Zmora zębów - paradontoza

Najczęstszą, a zarazem jedną z poważniejszych dolegliwości zębowych jest parodontoza. To choroba, która powodowana jest przez bakterie gromadzące się w jamie ustnej. Pierwszymi objawami tej choroby jest odsłanianie się szyjek zębowych, a także tworzenie się tak zwanych "kieszonek pokarmowych". Nieleczona paradontoza może skutkować wypadaniem zębów, dla których jedyną pomocą może być protetyka zębowa.

Korzyści z regularnych wizyt u dentysty

Wykluczyć ewentualną paradontozę może jedynie lekarz stomatolog. Aby jednak unikać takich chorób wystarczy regularnie chodzić do dentysty. Zakłada się, że osoby, u których nie występują bóle zębów, powinny odwiedzać gabinety stomatologiczne minimum 2 razy w roku. Takie wizyty powinny opierać się w szczególności na sprawdzeniu stanu uzębienia oraz usunięciu kamienia nazębnego, który pojawia się nawet na dobrze czyszczonych i pielęgnowanych zębach.

Częste odwiedzanie dentysty pozwala również ograniczyć koszty leczenia. Szybkie reagowanie na zmiany chorobowe, które występują w zębie może obyć się bez czasochłonnego i kosztowego zabiegu kanałowego. Poza tym przy systematycznych kontrolach można uratować chorego zęba, który kilka miesięcy później może nadawać się już tylko do usunięcia.

O regularnych odwiedzinach gabinetów dentystycznych powinny pamiętać przede wszystkim osoby, które niedobrze znoszą ból podczas leczenia zębów. Zauważenie zmiany chorobowej w jej wczesnym stadium pozwoli na przeprowadzenie mniej bolesnego zabiegu. Ból wielokrotnie związany jest ze stanami ropnymi, które zaatakowały dziąsła i przyzębie. W niektórych takich przypadkach nieskuteczne okazują się różnego rodzaju substancje znieczulające, które wykorzystywane są przez stomatologów. Należy dodać, że w przypadku zaawansowanych etapów choroby zęba niejednokrotnie konieczna jest interwencja chirurga szczękowego.

Mieć zdrowe zęby

Dbanie o zdrowie swoich zębów nie może ograniczać się jedynie do ich szczotkowania. Trwałość swojego uzębienia możemy uzyskać dzięki częstym wizytom u stomatologa. Zalet regularnego uczęszczania do dentysty jest wiele. Częste chodzenie do dentysty pozwala w głównej mierze zaoszczędzić pieniądze, a także nasz czas. Jednakże największą zaletą odwiedzania gabinetu stomatologicznego minimum dwa razy w roku są zdrowe zęby. Zaniechanie kontrolnych przeglądów uzębienia może przynieść opłakane skutki. Nie chcemy chyba w młodym wieku być zmuszeni do noszenia protezy zębowej. Niestety okazuje się, że wiele osób nie ma innego wyboru. W wyniku swoich zaniedbać doprowadzili do poważnych stanów zapalnych i chorobowych uzębienia, w wyniku czego utracili swoje naturalne zęby.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum stomatologii Allecou Dent z Poznania.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Rybnicki.com.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.